Farba do dachówki ceramicznej nieszkliwionej jest potrzebna wówczas, gdy chcesz odświeżyć pokrycie dachowe, aby nie było na nim nieestetycznych wykwitów czy mchu, albo remontujesz dom i zmieniasz aranżację. Od tego, jaki kolor wybierzesz oraz w jaki sposób nałożysz emalię, zależy finalny efekt. Przeczytaj porady na temat aplikacji takiej farby.
Farba do dachówki ceramicznej – czarna, zielona, a może biała? Jaką wybrać?
Dachówka wpływa na wizerunek oraz estetykę całego domu, dlatego trzeba umiejętnie dobrać jej barwę. Pod uwagę musisz wziąć wiele czynników, w tym otoczenie budynku oraz kolor elewacji czy okien. Duże znaczenie ma również styl architektoniczny, w jakim wykonano dom, a także to, jak prezentują się inne obiekty, które znajdują się w pobliżu Twojej posesji.
Świetnym wyborem jest farba do dachówki ceramicznej oferowana przez Polifarb Łódź – firmę z wieloletnim doświadczeniem w produkcji wysokiej jakości farb. Wyrób jest dostępny w wielu kolorach, dlatego możesz zdecydować się na taki, który będzie idealnie pasował do Twojego domu. Pamiętaj, że barwa:
- czarna doskonale komponuje się ze stylem nowoczesnym i minimalistycznym – można ją zastosować w zasadzie do każdego odcienia elewacji, przy czym warto postawić na kontrast, jak połączenie z bielą;
- czerwona to dobra opcja, gdy budynek jest w kolorze białym lub żółtym bądź gdy wykonano go w stylu śródziemnomorskim;
- beżowa przyda się, gdy dom ma elewację z kamienia, cegły lub klinkieru.
Brązowa farba do malowania dachówki ceramicznej nieszkliwionej pasuje do elewacji w odcieniach żółci czy czerwieni, a nawet mniej oczywistych barw, jak niebieska czy zielona. Idealnie współgra ze stylem rustykalnym. Gdy wybierzesz białą, możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieograniczone.
Jak powinna być nakładana farba do dachówki ceramicznej?
Aby farba do dachówki ceramicznej nie łuszczyła się oraz łatwo się nakładała, należy przygotować podłoże. Usuń pozostałości starych warstw malarskich, do czego przyda Ci się szlifierka lub papier ścierny, oraz wszelkie zanieczyszczenia, porosty, mchy czy algi – w tym wypadku warto użyć myjki ciśnieniowej. Podłoże trzeba zagruntować specjalnym impregnatem, który wypełni porowatą strukturę ceramiki, zabezpieczy ją przed mikroorganizmami oraz ułatwi późniejszą aplikację emalii.
Farba do dachówki ceramicznej nieszkliwionej zostanie prawidłowo nałożona, jeśli:
- temperatura na zewnątrz będzie umiarkowana – najlepiej, by wyniosła 10–20°C;
- pogoda będzie pochmurna, ale bezdeszczowa – palące słońce mogłoby doprowadzić do powstania nieestetycznych nierówności na powierzchni, z kolei deszcz spowodowałby rozmycie emalii;
- użyjesz wałka lub natrysku, które pozwolą szybko i dokładnie pokryć dużą powierzchnię – może być również potrzebny pędzel z szerokim włosiem, który posłuży Ci do wykończenia trudno dostępnych miejsc, jak narożniki dachu.
Pamiętaj, aby zaaplikować dwie warstwy farby. Dzięki temu dachówka ceramiczna będzie szczelnie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.
W trakcie malowania dachówki ceramicznej nieszkliwionej temperatura powinna być umiarkowana, a pogoda bezdeszczowa. Farba do dachówki ceramicznej może być nakładana metodą natryskową, która zapewnia dokładne pokrycie podłoża, co ma duży wpływ na estetykę.
Farba do dachówki ceramicznej nieszkliwionej – co ułatwi jej aplikację?
Jeśli chcesz odnowić pokrycie dachowe, konieczna jest wysokiej jakości farba do malowania dachówki ceramicznej. Aplikację przyspieszy produkt, który:
- ma dobrą przyczepność do podłoża;
- jest elastyczny, dzięki czemu nie będzie odchodził od dachówki;
- szybko wysycha.
Zwróć uwagę również na to, aby tworzył twardą powłokę, odporną na zmienne warunki atmosferyczne, w tym promienie UV, wiatr i deszcz, a także miał trwałą kolorystykę.
Aby farba do dachówki ceramicznej dała oczekiwana efekt, musisz pamiętać o wyborze odpowiedniego koloru, który współgra z otoczeniem (warto, aby pasował do elewacji, choć nierzadko świetnie sprawdzi się kontrast), oraz o prawidłowym nakładaniu farby (malowanie warto wykonać za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego w umiarkowanej temperaturze na zewnątrz). Konieczny jest również zakup produktu, który jest elastyczny i dobrze kryje podłoże.