17 grudnia w Teatrze Lalka w Warszawie odbyła się zamknięta premiera spektaklu „Rycerz gwiazdy wigilijnej” w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua. Autorem lalek jest wielki artysta, ilustrator i rzeźbiarz Józef Wilkoń. W związku z zaistniałą sytuacją druga premiera spektaklu odbędzie się online 28 grudnia 2020 r, a od stycznia spektakl będzie dostępny dla widzów.
Opis spektaklu
Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie. Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa. Historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – lalki autorstwa Józefa Wilkonia.
Spektakl został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansuje Biuro Kultury m.st. Warszawy.
Reżyser o spektaklu:
„Rycerz Gwiazdy Wigilijnej to rycerska opowieść o zdradzie, honorze, odwadze i miłości. To historia drogi, jaką pokonuje główny bohater nie tylko po to, by przywrócić zakłócony porządek w świecie, ale także, by odnaleźć harmonię w sobie. Jego dzieje przywołujemy na scenie w scenografii wielkiego artysty, ilustratora i rzeźbiarza, Józefa Wilkonia. Mamy szczęście, że zgodził się on z nami pracować. Drewniane lalki jego autorstwa zostają ożywione przez aktorów , stając się zarazem mieszkańcami naszego Teatru - wiernego od lat lalkowej tradycji. Przedstawienie ma formę rycerskiej ballady. Pieśń Gotfryda - Rycerza gwiazdy Wigilijnej i muzyka do spektaklu została skomponowana przez Grzegorza Turnaua.
Mamy nadzieje, że wraz z powrotem normalnego życia po pandemii, będziemy mogli zaprosić Państwa do udziału w tym pełnym malarskich obrazów i muzyki widowisku. Tymczasem zapraszamy na premierę online 28. 12. 2020."
Jarosław Kilian
Biogramy twórców przedstawienia
Reżyser: Jarosław Kilian
Historyk sztuki i reżyser. Absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Stypendysta British Council i Departamentu Stanu USA. Odbył staż reżyserski u Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Wywodzi się z rodziny od trzech pokoleń związanej z teatrem (ojciec Adam Kilian był scenografem). Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii AT. W latach 1999-2010 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyseruje m.in. opery, widowiska plenerowe, spektakle dla dzieci i przede wszystkim europejską i polską klasykę teatralną – dzieła Słowackiego, Fredry, Moliera, Szekspira (m.in.: Sen nocy letniej, Jak wam się podoba, Burzę, Opowieść zimową).
Autor muzyki: Grzegorz Turnau
Kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2016 roku kierownik muzyczny Teatru Lalka. Przez 13 lat związany z Piwnicą pod Baranami. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album Naprawdę nie dzieje się nic. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem; jest też autorem większych form muzycznych. Laureat wielu nagród, m.in.: 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.
Scenografia i lalki: Józef Wilkoń
Ilustrator, malarz i historyk sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Malarstwa i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem ilustracji do ok. 200 książek dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się scenografią teatralną i projektuje gobeliny. Inspiracją dla jego prac są zwierzęta, które są głównymi bohaterami jego twórczości. Laureat wielu prestiżowych nagród w Polsce i zagranicą. Uczestnik międzynarodowej akcji charytatywnej „Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom”, z której dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.
HALINA GÓRSKA
RYCERZ GWIAZDY WIGILIJNEJ
Adaptacja, teksty piosenek: Jarosław Kilian, Aleksandra Rembowska
Reżyseria: Jarosław Kilian
Scenografia i lalki: Józef Wilkoń
Kostiumy: Martyna Kander
Rzeźby lalek: Rafał Budnik
Muzyka i aranżacje: Grzegorz Turnau
Współpraca i realizacja nagrań: Paweł Piątek
Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka
Choreografia: Iwona Runowska
Reżyseria światła: Maciej Igielski
Inspicjent: Piotr Piotrowicz
W obsadzie: Rafał Derkacz, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska, Piotr Tworek
Czas trwania: 80 min