„Wodewil Warszawski” Teatr Pijana Sypialnia

TM Gliwice
TM Gliwice
Kategoria teatr · 17 września 2016

Aktorzy i orkiestra Teatru Pijana Sypialnia w rozśpiewanym widowisku muzycznym „Wodewil Warszawski”. Wielki przebój przedwojennych teatrzyków ogródkowych w pełnej humoru współczesnej wersji.

 

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym sezonie, a zarazem pierwszy spektakl w repertuarze Teatru Miejskiego w Gliwicach. Rozpoczniemy zaskakująco! Zadzieje się - powitalny happening, który wystartuje o godz. 14.00, na gliwickim Rynku. Prolog do spektaklu „Wodewil Warszawski” zaskoczy ekspresją, improwizacją i bezpośredniością, otwarta formuła sprawi, że poczujecie się Państwo uczestnikami tego wydarzenia, członkami wielkiej teatralnej rodziny.

 

Wodewil, który zaprezentowany zostanie na scenie w Ruinach Teatru Victoria, o godz. 19.00 przywoła czasy przedwojennej Warszawy okresu, po którym zostały już tylko piękne melodie i pożółkłe fotografie. Fabuła „Wodewilu Warszawskiego” oparta jest na motywach zaczerpniętych z „Podróży po Warszawie” komedii Feliksa Schobera z 1876 roku.

Do stolicy, z zamiarem wydania córek za mąż, przybywa Barnaba Fafuła ze swoją żoną Kunegundą. Na dworcu grupa cwaniaczków wykrada ich córki. Młodzieńcy chcą oczarować dziewczyny pokazując im najpiękniejsze zakątki miasta. Historia rozwija się bardzo energicznie, zgodnie z prawami rozśpiewanego, pełnego porywającej muzyki wodewilu i poprzez tradycyjne, dziewiętnastowieczne wątki przeistacza się w kabaret, który w krzywym zwierciadle przedstawia współczesny, wielkomiejski, celebrycki styl życia.

 

Po spektaklu, o godz. 19.45 rozpocznie się „Potańcówka przedmiejska”, wydarzenie powstałe z inspiracji żywiołowymi reakcjami publiczności na spektakl, w której artyści Teatru Pijana Sypialnia – choreograf Mariusz Żwierko i dyrektor teatru – Sławomir Narloch zaprezentują się jako wodzireje. Pod ich okiem będzie można nauczyć się polki, walczyka, sztajera i fokstrota. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia. Wystarczą wygodne buty. Razem stworzymy taneczny wehikuł czasu, który przeniesie nas do teatrzyków ogródkowych, które niegdyś były modnymi miejscami spędzania czasu przez mieszkańców.

 

Spektakl w ramach Metropolitalnej Nocy Teatrów 2016. Pomysłodawcą i współorganizatorem Metropolitalnej Nocy Teatrów jest Górnośląski Związek Metropolitalny.