Intensywny kwiecień w teatrach Krystyny Jandy - dwie ciekawe i oczekiwane premiery

Robert Stawski
Robert Stawski
Kategoria teatr · 7 kwietnia 2016

Spektakl na motywach opowiadania Nos  Mikołaja Gogola w Och-Teatrze wyreżyseruje Janusz Wiśniewski. Premiera odbędzie się 24 kwietnia 2016 roku. W tej satyrycznej opowieści, powstałej między 1835 a 1836 rokiem, Gogol ukazuje niezwykłą historię asesora kolegialnego Kowalowa, który pewnego marcowego dnia budzi się i orientuje, że… nie ma nosa. Zdesperowany poszukuje zguby i robi wszystko, by nos odzyskać. Nie jest to jednak proste, bo nos zaczął żyć własnym życiem i został radcą stanu…

 

Autorem adaptacji, bogatej w wiele odniesień do kanonu światowej literatury oraz szereg charakterystycznych postaci, jest reżyser przedstawienia, scenograf, autor kostiumów - Janusz Wiśniewski. Muzykę komponuje Jerzy Satanowski, a nad choreografią pracuje Emil Wesołowski. Spodziewać się można estetycznie wysmakowanego, dopracowanego spektaklu charakteryzującego się, jak  zawsze u Wiśniewskiego, wyrazistą, ale też subtelną i precyzyjnie skomponowaną warstwą plastyczną. Przedstawienia Janusza Wiśniewskiego przyciągają widzów swoją rozpoznawalną, fascynującą estetyką. Przyniosły reżyserowi wiele prestiżowych  nagród (np. First Fringe czy Herald Angel Award w Edynburgu). W Och-Teatrze zobaczymy przedstawienie powstałe w oparciu o satyryczne opowiadanie Gogola pt. Nos.

 

Mikołaj Gogol
NOS

Data premiery: 24 kwietnia 2016

Reżyseria: Janusz Wiśniewski

Muzyka: Jerzy Satanowski

Choreografia: Emil Wesołowski

Producent wykonawczy i asystent reżysera: Alicja Przerazińska

 

Obsada: Elżbieta Jarosik, Kiksa Kołodziejczyk, Ewelina Szostkowa, Magdalena Wróbel, Barbara Zgorzalewicz-Fryźlewicz, Michał Barczak, Jarosław Boberek/Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Mirosław Kropielnicki, Maciej Wierzbicki

 

 

Krystyna Janda reżyseruje spektakl na podstawie tekstu Terrence’a McNally’ego pt. Matki i synowie. W Nowym Jorku spektakl oparty na tym dramacie cieszył się wielkim powodzeniem, bilety rozchodziły się w ekspresowym tempie, a publiczność wychodziła z teatru poruszona. Przedstawienie wpisało się w żywą społeczną debatę dotyczącą rodziny, związków osób tej samej płci, rodzicielstwa. Jest to też znakomicie napisana opowieść o uczuciach – o żalu, tęsknocie po stracie najbliższej osoby i o miłości. Polska prapremiera Matek i synów w Teatrze Polonia 28 kwietnia 2016 r.

 

Matki i synowie to wielokrotnie nagradzana sztuka, grana z powodzeniem na Broadwayu. Matka nieżyjącego Andre odwiedza Michaela - byłego partnera swojego syna. 

Kobieta jest pełna nienawiści i uprzedzeń. Nie może przyjąć do wiadomości, że jej syn był gejem. Sercem spektaklu jest konflikt między matką a dawnym partnerem syna, jego nowym towarzyszem i wychowywanym przez nich dzieckiem. Ważne. Niezwykle aktualne. Wzruszające. Bezkompromisowe. O tolerancji.

 

PREMIERA NA DUŻEJ SCENIE TEATRU POLONIA 28 KWIETNIA 2016 R.

 

Terrence McNally
MATKI I SYNOWIE
Reżyseria: Krystyna Janda

Scenografia i kostiumy: Magdalena Maciejewska
Światło: Katarzyna Łuszczyk

Producent wykonawczy i asystent reżysera: Ewa Ratkowska

 

Obsada: Krystyna Janda, Paweł Ciołkosz, Antoni Pawlicki, Adam Tomaszewski/Antoni Zakowicz