W ramach Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Instytut Grotowskiego zaprasza 15 i 16 stycznia o godz. 19:15 do Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) na premierę spektaklu „Insenso”.
Spektakl Alexandry Kazazou w reżyserii Petrosa Sevastikoglou na podstawie tekstu Dimitrisa Dimitriadisa dedykowany jest Melinie Mercouri – greckiej aktorce i pomysłodawczyni Europejskiej Stolicy Kultury, projektu realizującego jej ideę przekraczania granic przez kulturę. Jej pasja nie opierała się na ideałach czy politycznych przekonaniach, ale na głębokiej miłości i wierze w sens ludzkiej natury.
„Insenso” to historia kobiety, która szaleje z miłości; historia, w której miłość wykracza poza logikę, wyznaczone granice. „Insenso” – całkowita klęska mądrości; wyniszczający triumf uczuć.
Jak podkreśla Alexandra Kazazou „«Insenso»” jest operą bez muzyki, gdzie słowo i ciało stanowią pojedyncze instrumenty. W sztuce ruch nie tworzy jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt. To teatr, który poszukuje psychicznego i fizycznego poruszenia u odbiorcy”.
Alexandra Kazazou urodziła się we Wrocławiu. Jest pół Greczynką, pół Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. Obecnie należy do zespołu Studia Matejka, współpracującym z Instytutem Grotowskiego, w którym przygotowała spektakl solowy „Charmolypi” wyreżyserowany przez Mateja Matejkę. Spektakl ten od 2012 roku prezentowała w Polsce, Belgi, Rosji, Grecji, Turcji, USA oraz Szkocji. Podczas sześcioletniego pobytu w Polsce współpracowała jako aktorka z grupą teatralną Odra Ensemble, była współinicjatorką projektu Jubilo oraz wykładała antyczną tragedię grecką na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich badaniach naukowych skupia się na funkcji chóru w tragedii greckiej. Odbyła wyprawę na Kubę – w okolice bazy Guantanamo, która była dla niej ważnym doświadczeniem oraz źródłem inspiracji. Posiada dyplom z jogi ashtangi. W 2014 roku wyreżyserowała w ramach „Monosytuacji 2” w Instytucie Grotowskiego spektakl Anny Krotoskiej „Linatendu”; współreżyserowała z grupą Theatre Under The Tree spektakl „Borders” (Istambuł); stworzyła kreację Mirandy w spektaklu „STORM” w reżyserii Anny-Heleny McLean, liderki grupy Moon Fool (Wielka Brytania); pracowała jako asystent reżysera Mateja Matejki nad spektaklem „Harmonia Przeciwstawień. Polska” w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. W styczniu 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu „KassendER” w reżyserii Io Voulgaraki przygotowanego w Instytucie Grotowskiego w ramach „Monosytuacji 3”. Obecnie prowadzi warsztaty aktorskie na całym świecie.
Bilety do nabycia w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego oraz na portalu biletin.pl (http://www.biletin.pl/pl/lista/bilety-na-wydarzenia-kulturalne.html). Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320. Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Spektakl w języku greckim z polskimi napisami.
Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Mercouri/Xenakis” organizowanego przez fundację Avant Art z okazji Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1954