Werdykt jury:
Najlepsze przedstawienie (50 tys. zł): „Apokalipsa” w reżyserii Michała Borczucha, Nowy Teatr w Warszawie, za „delikatnie utkane przedstawienie skupiające się na szczególe, w którym inscenizacja, estetyka oraz koncepcje tworzą – wraz z treścią – idealny splot przeszłości i teraźniejszości, dokumentu i fabuły, intelektu i emocji, i które dodatkowo w zadziwiający sposób wiążą się ze społecznymi i politycznymi problemami dnia dzisiejszego”.
Najlepszy reżyser (10 tys. zł): Krzysztof Warlikowski, „który w swoim hermetycznym i wielopłaszczyznowym przedstawieniu burżuazyjnego społeczeństwa jako reżyser redefiniuje i poszerza horyzont Marcela Prousta, mistrzowsko operując wizją oraz narzędziami, które ma do dyspozycji jako reżyser”.
Najlepsza scenografia (10 tys. zł): Małgorzata Szczęśniak za scenografię do spektaklu „Francuzi”, w uzasadnieniu jury napisało: „scenografia wciąga widzów w wielość przedstawionych światów, by doświadczali ciągłości rozwoju dramatu poprzez stworzenie silnie osadzonego w przestrzeni poczucia czasu”.
Najlepsza muzyka oryginalna (10 tys. zł): Maja Kleszcz za muzykę do „Podróży zimowej”. „Muzyka Mai Kleszcz odgrywa w przedstawieniu zasadniczą dramatyczną rolę; operując wielorakością stylów korzysta z pełnej gamy środków muzycznych i – z wielką odwagą i wirtuozerią – staje się wyrazem miejsca, w którym ciało jednoczy się z muzyką”.
Najlepsza aktorka (10 tys. zł) – Halina Rasiakówna za stworzenie wyjątkowej Elfriede I w przedstawieniu „Podróż zimowa” oraz roli Oriany Fallaci w przedstawieniu „Apokalipsa”.
Najlepszy aktor (10 tys. zł) – Krzysztof Zarzecki za wyjątkową kreację Piera Paola Pasoliniego w przedstawieniu „Apokalipsa”.
Najlepsza aktorka drugoplanowa (5 tys. złotych ) - Małgorzata Gorol za siłę i świeżość jej wersji Elfriede V w spektaklu „Podróż zimowa”.
Najlepszy aktor drugoplanowy (5 tys. złotych) - Mariusz Bonaszewski za wyśmienite wykonanie roli Charlesa Swanna w spektaklu „Francuzi”.
Jury zdecydowało również o przyznaniu wyróżnienia za wyjątkową współpracę całemu żeńskiemu zespołowi Teatru Polskiego we Wrocławiu wykonującemu „Podróż zimową” w reżyserii Pawła Miśkiewicza.
Tegoroczny 8. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia trwał 10 dni, zostało pokazanych 28 spektakli, 39 przedstawień (razem z powtórkami), w tym 14 spektakli w Konkursie Polskim. Organizatorami festiwalu byli Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydent Miasta Krakowa.
Więcej o festiwalu: www.boskakomedia.pl