„GWAŁT. GŁOSY”
reżyseria: Agnieszka Błońska
scenariusz: na podstawie tekstu Sylwii Chutnik, cyklu wywiadów oraz tekstów twórczyń spektaklu
reżyseria świateł: Artur Sienicki
producentka spektaklu: Anna Grzelewska
obsada: Alicja Aleksandrowicz, Agnieszka Bińczycka, Ana Forma, Jolanta Gawęda, Elżbieta Hołoweńko, Aleksandra Margryta, Rozalia Merzicka, Danuta Nagórna, Zofia Nawrocka, Jolanta Olszewska, Natalia Skoczylas, Alina Synakiewicz, Anna Zajdel
„Jak skończył, to powiedział: masz milczeć. Wróć na podwórko.
Przestraszona milczałam. Masz milczeć. Milczałam. (…).
Brud, szmata, nic nie jesteś warta. Traktujesz się jak stół.
Wbrew sobie ubierasz to w rodzaj tajemnicy. Że to się nie zdarzyło.
Taniec autodestrukcji. (…).
Ktoś cię poniszczył”
[fragment ze spektaklu]
Usłyszeć niesłyszane. Zobaczyć to, co ukryte. Wyjść z ciszy. Przeciwstawić się przemocy. Nie zgodzić na milczenie. „Gwałt. Głosy” to teatralny protest wobec powszechnego zjawiska przemocy seksualnej wobec kobiet. To próba zmierzenia się ze złożonością tego problemu, dekonstrukcji potocznego myślenia i zakwestionowania społecznej percepcji. To oddanie głosu tym, które najczęściej nie są pytane: kobietom, które doświadczyły przemocy. Kobietom, które swoim wielogłosem opowiadają o doświadczeniu nieposiadającym narodowości, wieku ani orientacji. O gwałcie. Głosy kobiet przeplatają się tu ze sobą, nawiązując do indywidualnych doświadczeń i odrębnych historii. Historii, które zdarzyły się naprawdę.
Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem były badania dotyczące przemocy seksualnej i sytuacji kobiet mających za sobą doświadczenie gwałtu, przeprowadzone przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Kobiet VICTORIA z Rzeszowa i Stowarzyszeniem WAGA z Gdańska. Jasno z nich wynika, że rozmowa o przemocy seksualnej, a o gwałcie w szczególności jest bardzo trudna, o ile w ogóle możliwa, ponieważ gwałt jest jednym z najbardziej traumatycznych i przemilczanych doświadczeń. Do końca życia pozostaje bolesną, otwartą raną. Wiele kobiet nie mówi o tym swoim bliskim, nie decyduje się na drogę sądową. Dla większości kobiet uczestniczących w badaniu spotkanie z ankieterką było pierwszą okazją do rozmowy o gwałcie. Spektakl powstał w dialogu z badaniami, nawiązując bezpośrednio do rozmów przeprowadzonych z ich uczestniczkami.
Premiera: 7 grudnia
Następne pokazy: 8 i 9 grudnia
Wstęp na spektakl jest bezpłatny, ale prosimy o wcześniejsze zarejestrowanie się:
rejestracja na spektakl 7.12.2015: http://www.uczestnicy.pl/event/gwalt-glosy---7122015
rejestracja na spektakl 8.12.2015: http://www.uczestnicy.pl/event/gwalt-glosy---8122015
rejestracja na spektakl 9.12.2015: http://www.uczestnicy.pl/event/gwalt-glosy---9122015