Ostatni tydzień listopada w Teatrze Żydowskim – „Śmierć pięknych saren” i „Dybuk”

Justyna Elżbieta Barańska
Justyna Elżbieta Barańska
Kategoria teatr · 17 listopada 2015

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Po tegorocznych premierach „Dybuka”,  „Aktorów Żydowskich” i „Anonimowych Żydów Polskich” w październiku odbyła się kolejna premiera w ramach jubileuszu: „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja. Spektakl będzie można zobaczyć jeszcze 24 i 25 listopada.

 

"Śmierć pięknych saren" jest wyborem barwnych opowieści i wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla – czeskiego pisarza, dziennikarza i reportera sportowego. Dramat ukazuje niewinne i pełne magii dziecięce lata pisarza, brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, a także jego późniejsze życie osadzone w realiach komunistycznej Czechosłowacji. Historia Pavlów przedstawiona jest tu w typowy dla Czechów sposób – śmiechem przez łzy.

 

Główny bohater jest pechowym komiwojażerem, handlującym głównie sprzętem gospodarstwa domowego, a także zapalonym wędkarzem i romantykiem, platonicznie zakochanym w żonie szefa. Ta z początku ciepła komediowa opowieść o jego życiu pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Poznając losy rodziny Pavlów, zdajemy sobie sprawę, jaką tragedię przeżyli przedstawieni bohaterowie. Widzimy, że piekło wojny i obozów koncentracyjnych, głód i strach rzuciły cień na całe ich życia.

 

Adaptacja sceniczna Pawła Szumca bazuje na dwóch autobiograficznych utworach wydanych w Polsce pod takim samym tytułem jak spektakl. Wymownym dopełnieniem spektaklu są wybrane przed reżysera ballady czeskiego barda – Jaromira Nohavicy, które doskonale puentują każdą sekwencję tej romantycznej przypowieści.

 

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/smierc-pieknych-saren-premiera

 

Daty spektakli: 24 i 25 listopada, godzina 19:00

Reżyseria i inscenizacja: Jan Szurmiej

Przekład: Andrzej Czcibor-Piotrowski

Adaptacja: Paweł Szumiec

Obsada: Monika Chrząstowska, Piotr Chomik, Henryk Rajfer, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Dawid Szurmiej, Ewa Tucholska, Marek Węglarsk.
 

 

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

 

Witold Mrozek, Gazeta.pl:

Bo cały „Dybuk” to synteza przeciwieństw, żonglerka stylami i nastrojami. Demonstracja tego, do czego Teatr Żydowski okazuje się być zdolny.

 

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk

Terminy:  27.11 i 28.11 godz. 19:00, 29.11 godz. 18:00

Bilety: do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl  oraz w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56

Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych

 

Reżyseria: Maja Kleczewska

Przekład: Michał Friedman

Scenariusz: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Kostiumy: Konrad Parol

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Muzyka: Stefan Węgłowski

Scenografia, światła, video: Wojciech Puś

Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

 

Obsada: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Genady Iskhakov, Magdalena Koleśnik (gościnnie), Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Piotr Stramowski (gościnnie), Barbara Szeliga, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Jerzy Walczak.