Dziś rozpoczęła się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. W trakcie 8 festiwalowych dni na wrocławskich scenach zaprezentowanych zostanie 11 spektakli reprezentujących najciekawsze nurty we współczesnym teatrze europejskim i światowym. Impreza to jednak nie tylko przedstawienia. Organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących, które ruszą równo z początkiem festiwalu.
Porozmawiajmy o…
Tradycją festiwalu jest nawiązywanie dialogu o kwestiach nurtujących społeczeństwo. Tym razem, w nawiązaniu do hasła „Świat bez boga”, które łączy wszystkie prezentacje, odbywać się będą spotkania poświęcone pokazywanym spektaklom. Wezmą w nich udział zaproszeni goście, reżyserzy oraz artyści, m.in. Jan Hartman, Edwin Bendyk, Ivo van Hove, Krystian Lupa, Lemi Ponifasio i inni. Dyskusje prowadzić będą Tomasz Kireńczuk i Mike Urbaniak.
Dzień przed zamknięciem Festiwalu (23 października, godz. 15.00, Centrum Festiwalowe Barbara, ul. Świdnicka 8c) chcielibyśmy zaprosić Państwa i naszych widzów na debatę panelową "Wszyscy jesteśmy wędrowcami". W trakcie debaty, wraz z widzami i zaproszonymi gośćmi chcielibyśmy zastanowić się nad tym, na czym polegają trudności w porozumiewaniu się z wędrowcami, którzy do nas przybywają? Nie bez znaczenia jest tutaj kontekst miejsca, w którym debata się odbędzie, Wrocław to przecież miasto, tworzone dziś przez mieszkańców, którzy nie tak dawno tutaj przywędrowali. Wydaje się, że właśnie tutaj, powtórzenie za Olgą Tokarczuk zdania: „Wrocławianie, wszyscy jesteście dziećmi i wnukami uchodźców", powiedzenie tego, że „Wszyscy jesteśmy wędrowcami” może mieć szczególne znaczenie. Gośćmi debaty będą: reporterka i publicystka Miłada Jędrysik, dziennikarka i socjolożka Ludwika Włodek, publicystka, pisarka i krytyczka literacka Kinga Dunin, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, poeta, pisarz i dziennikarz Jarosław Mikołajewski.
Z kina do teatru…
W twórczości reżyserów, których przedstawienia zobaczymy na festiwalu, widać wyraźne zainteresowanie i inspiracje sztuką filmu, dlatego w ramach konfrontacji z obrazami, na podstawie których powstały pokazywane we Wrocławiu spektakle, w Centrum Festiwalowym Barbara pokażemy rejestrację Pelikana (przedstawienie w reż. Susanne Kennedy z 2014 roku, Toneelgroep Amsterdam) oraz filmy Ingmara Bergmana (Persona z 1966 roku oraz Szepty i krzyki z 1972 roku).
KALENDARZ PROJEKCJI – wstęp wolny
Szepty i krzyki – niedziela, 18 października 2015, godz. 14.30
Pelikan – poniedziałek, 19 października 2015, godz. 14.30
Persona – sobota, 24 października 2015, godz. 14.30
Wieczorny chillout w Barbarze i klubie festiwalowym
W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Świat bez Boga". Postanowiliśmy podejść do tego tematu z imprezowym przymrużeniem oka i podczas trzeciej edycji firmowego Silent Disco BARBARY, a zarazem początku festiwalowej karuzeli, podzielić prezenterów muzycznych na dwa kanały: RAJ i PIEKŁO. Na przeciwko siebie staną grający tropikalną/etniczną/nieszablonową muzykę prosto z raju Ryan R i Czarny Latawiec (KANAŁ PIERWSZY) oraz reprezentujący dźwięki rodem
z piekła: Levn oraz duet Holon (KANAŁ DRUGI).
KANAŁ PIERWSZY | RAJ:
RYAN R | Turnus w tropikach | www.facebook.com/turnuswtropikach
CZARNY LATAWIEC | www.soundcloud.com/czarnylatawiec
KANAŁ DRUGI | PIEKŁO:
LEVN | Gagarin dub | www.mixcloud.com/Levek
HOLON | www.facebook.com/Holon-_official-692036914248093
KURATOR:
WOJTEK FURMANIAK
Wstęp wolny.
Liczba słuchawek ograniczona do 300!
Dla spragnionych wrażeń pozateatralnych organizatorzy przygotowali również szereg imprez
w klubie festiwalowym, którego rolę pełnić będzie Nietota, przy ul. Kazimierza Wielkiego 50.
Na wszystkie imprezy, których rozkład znajduje się poniżej, wstęp wolny.
17.10 (sobota) od 21:00 Romek Rege
19.10 (poniedziałek) od 20:00 Zośka Jam
21.10 (środa) od 22:00 Gorączka Środowej Nocy
22.10 (czwartek) od 21:30 Jazz Session
23.10 (piątek) od 21:00 Ożóg
24.10 (sobota) od 21:00 W tym sęk
Bilety – ostatnie sztuki wciąż w sprzedaży
Na niektóre z festiwalowych przedstawień są jeszcze bilety. Obecnie można nabyć je za pośrednictwem platform internetowych: biletin.pl oraz eventim.pl oraz strony internetowej festiwalu. Od 17 października bilety będzie można kupić również w Centrum Festiwalowym,
w Barbarze, przy ul. Świdnickiej 8c.
Autobusy
Aby ułatwić widzom poruszanie się pomiędzy miejscami grania spektakli w trakcie Festiwalu, proponujemy skorzystanie ze specjalnie zorganizowanej komunikacji autobusowej, której rozkład dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.