W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Po tegorocznych premierach „Dybuka”, „Aktorów Żydowskich” i „Anonimowych Żydów Polskich”, 30 września odbędzie się kolejna premiera w ramach jubileuszu: „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja.
Śmierć pięknych saren jest wyborem barwnych opowieści i wspomnień z dzieciństwa i młodości Oty Pavla – czeskiego pisarza, dziennikarza i reportera sportowego. Dramat ukazuje niewinne i pełne magii dziecięce lata pisarza, brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, a także jego późniejsze życie osadzone w realiach komunistycznej Czechosłowacji. Historia Pavlów przedstawiona jest tu w typowy dla Czechów sposób – śmiechem przez łzy.
Główny bohater jest pechowym komiwojażerem, handlującym głównie sprzętem gospodarstwa domowego, a także zapalonym wędkarzem i romantykiem, platonicznie zakochanym w żonie szefa. Ta z początku ciepła komediowa opowieść o jego życiu pod koniec nabiera tragicznego wymiaru. Poznając losy rodziny Pavlów, zdajemy sobie sprawę, jaką tragedię przeżyli przedstawieni bohaterowie. Widzimy, że piekło wojny i obozów koncentracyjnych, głód i strach rzuciły cień na całe ich życia.
Adaptacja sceniczna Pawła Szumca bazuje na dwóch autobiograficznych utworach wydanych w Polsce pod takim samym tytułem jak spektakl. Wymownym dopełnieniem spektaklu są wybrane przed reżysera ballady czeskiego barda – Jaromira Nohavicy, które doskonale puentują każdą sekwencję tej romantycznej przypowieści.
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/smierc-pieknych-saren-premiera
Data premiery: 30 września 2015 rok, godzina 19:00
Miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16
Reżyseria i inscenizacja: Jan Szurmiej
Przekład: Andrzej Czcibor-Piotrowski
Adaptacja: Paweł Szumiec
Obsada:
Monika Chrząstowska
Piotr Chomik
Henryk Rajfer
Piotr Sierecki
Monika Soszka
Dawid Szurmiej
Ewa Tucholska
Marek Węglarski
One same. W dziwnej, nieziemskiej przestrzeni spotykają się niezwykłe kobiety. Postacie autentyczne. Żydówki- buntowniczki, skandalistki, które odważyły się wyjść poza schemat: Helena Rubinstein- ortodoksyjna Żydówka z Kazimierza, która „podarowała światu piękno”, Irena Krzywicka- przedwojenna gorszycielka, która walczyła o zalegalizowanie aborcji i „chciała wyniszczyć polski naród świadomym macierzyństwem”, księżna Stephenie von Hohenlohe- nisko urodzona Żydówka i agentka Hitlera oraz Anna Held- gwiazda Broadwayu początku wieku i Sophie Tucker, słynna amerykańska śpiewaczka urodzona w Tulczynie na Podolu.
Każda z nich pisze swój życiorys a całość przybiera kształt wspólnego utworu o wolności. Czy istnieje niebo dla takich kobiet? Czy można być sobą żyjąc w zgodzie z tradycją? Jaką płaci się cenę za zerwane więzi? Czy skandal ma twarz kobiety i czy za wewnętrzną wolność trzeba zapłacić samotnością?
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/one-same
Data premiery: 4 listopada 2015, godzina 19:00
Miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16
Scenariusz i reżyseria: Karolina Kirsz
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Szempruch
Kierownictwo muzyczne: Jacek Mazurkiewicz
Światła: Monika Sidor
Obsada:
Jacek Mazurkiewicz (gościnnie)