Nowy sezon teatralny Teatr Muzyczny w Toruniu rozpocznie nowym spektaklem. Pannę Tutli Putli St. I. Witkiewicza będzie można oglądać na toruńskiej scenie od 18 września.
3 sierpnia ruszyły próby do kolejnej premiery Teatru Muzycznego w Toruniu. Panna Tutli Putli to prawdopodobnie jedyne dzieło St. I. Witkiewicza pisane z myślą o teatrze muzycznym. Sam autor opatrzył je podtytułem: Libretto do operetki w 3 aktach w Czystawej Formie. Co więcej, utwór powstał specjalnie dla Teatru Miejskiego w Toruniu! Został ukończony w 1920 roku i przesłany do teatru. Z zapisów archiwalnych wiemy, że rozpoczęły się nawet prace nad muzyką. Jednak w tajemniczych okolicznościach utwór zaginął. Odnalazł go dopiero po 54 latach syn przyjaciół Witkacego, Juliusz Żuławski, kiedy przeglądał papiery po rodzicach. Panna Tutli Putli swoją premierę miała dopiero w 55 lat po napisaniu, w Teatrze Ateneum w Warszawie. Nigdy dotąd nie zagrano jej w Toruniu.
Po prawie stu latach od powstania dzieła Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu przygotowuje dla toruńskiej publiczności spektakl w reżyserii Witolda Szulca, z oryginalną, specjalnie dla tej realizacji napisaną muzyką Tomasza Lewandowskiego, graną na żywo przez pięcioosobowe combo. Na scenie zobaczymy kalejdoskop wyrazistych typów aktorskich, przeniesiemy się także na gorącą wyspę Tua Tua.
Premiera w Teatrze Muzycznym wpisuje się w obchody roku Witkiewiczów – ojca i syna, podkreślając ich znaczenie jako jednych z najważniejszych twórców polskich.
Poza premierowym spektaklem 18 września Pannę Tuli Putli w Teatrze Muzycznym będzie można oglądać także 19 i 20 września.
PANNA TUTLI-PUTLI Stanisław Ignacy Witkiewicz
Reżyseria: Witold Szulc
Muzyka, Kierownictwo muzyczne: Tomasz Lewandowski
Choreografia: Marlena Bełdzikowska, Witold Jurewicz
Scenografia: Zofia Jakubowska
Kostiumy: Magdalena Flisowska
Obsada:
Panna Tutli Putli: Karolina Michalik
Duenia: Paulina Grochowska
Królowa wyspy Tua-Tua: Agnieszka Płoszajska
Król wyspy Tua-Tua, Działacz: Dariusz Bereski
Kawaler D’Esparges: Michał Chorosiński
Przekupień z wyspy Tua-Tua: Witold Szulc
Milionerzy: Kacper Andrzejewski, Jeremiasz Gzyl
Dzicy z wyspy Tua-Tua: Sylwia Drzycimska, Hanna Wiktoria, Bartosz Sołtysiak
Orzeł morski, Niewolnik: Radosław Smużny
Muzycy:
Gitara elektryczna: Nikodem Wróbel
Perkusja: Mateusz Gruszkowski
Gitara basowa: Michał Rybka
Saksofon: Szymon Łukowski
Instrumenty klawiszowe: Tomasz Lewandowski
Inspicjent: Ewelina Miąsik