Do 28 czerwca 2015 roku trwa nabór do Akademii Teatru Alternatywnego, której celem jest wszechstronna, interdyscyplinarna i nieformalna edukacja teatralna. Organizatorami są Instytut Grotowskiego, Ośrodek Teatralny Kana i Teatr Brama.
Wśród prowadzących bezpłatne zajęcia znajdą się zarówno zespoły teatralne, m.in. Teatr ZAR, Teatr Chorea, Stella Polaris, Studium Teatralne, Teatr Ad Spectatores, Teatr Cinema, Teatr Krzyk, Teatr Porywacze Ciał, PRACOWNIA || ROSA, jak i wybitne osobowości teatru z Polski i zagranicy m.in.: Leszek Bzdyl, Arti Grabowski, Jan Peszek, Tomasz Rodowicz, Oleh Stefan, Eugenio Barba, Savvas Stroumpos i Theodoros Terzopoulos.
Program adresowany jest do grup teatralnych o minimum dwuletnim stażu, posiadających doświadczenie w realizacji projektów artystycznych (przedstawienia, festiwale, wydarzenia kulturalne), prowadzących działalność edukacyjną (praca z młodzieżą, ze środowiskami lokalnymi) i ukierunkowanych na samorozwój w dziedzinie teatru. Akademia zakłada uczestnictwo trzydziestu osób (po dwóch przedstawicieli z jednej grupy), zarówno reżyserów, jak i aktorów działających głównie poza dużymi miastami i centrami kulturalnymi. Zajęcia zaczną się we wrześniu 2015 a zakończą w marcu 2017. Kartę zgłoszenia, CV oraz list motywacyjny należy do 28 czerwca 2015 przesłać do Eweliny Sochackiej na adres: akademiateatrualternatywnego@gmail.com (wpisując w temacie „ATA 2015 rekrutacja”).
Akademię tworzy cykl osiemnastu comiesięcznych czterodniowych zjazdów odbywających się od września 2015 do marca 2017 w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie lub Teatrze Brama w Goleniowie. Na program zjazdów złożą się: treningi, warsztaty teatralne i wokalne, praktyczne szkolenia, spotkania, prezentacje filmowe, wykłady, a także pokazy pracy i spektakle. Każdy zjazd, poświęcony odrębnemu zagadnieniu, stanie się okazją do pracy z dwoma zespołami lub twórcami. Temat zajęć, ich przebieg, charakter, wykorzystywane metody i sposób prowadzenia pozostają w gestii zaproszonych gości.
W trakcie 2016 roku słuchacze Akademii uczestniczyć będą w najważniejszych przedsięwzięciach teatralnych Europejskiej Stolicy Kultury, w tym w Olimpiadzie Teatralnej.
Ostatnia faza projektu zakłada realizację projektów dyplomowych (przedstawień lub wydarzeń artystycznych), przygotowanych pod opieką artystyczną tutorów wybranych spośród wykładowców Akademii, które zostaną zaprezentowane w marcu 2017 roku.
Pierwszy zjazd odbędzie się od 22 do 25 września w Instytucie Grotowskiego. Zajęcia poprowadzą aktorzy Odin Teatret oraz Teatru ZAR. W październiku członkowie Akademii spotkają się w Szczecinie oraz Goleniowie i pracować będą z członkami Teatru Chorea i Teatru Brama. W listopadzie i grudniu praca odbywać się będzie ponownie w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. W listopadzie pod okiem Lecha Raczaka, Teatru Orbis Tertius i Teatru Ad Spectatores. W grudniu zajęcia poprowadzą m.in. Theodoros Terzopoulos oraz Savvas Stroumpos z Teatru Attis.
Kuratorzy
Dariusz Mikuła (Ośrodek Teatralny Kana), Daniel Jacewicz (Teatr Brama), Jarosław Fret i Monika Blige (Instytut Grotowskiego)
Koordynatorka projektu
Ewelina Sochacka: akademiateatrualternatywnego@gmail.com, tel. 601 099 919
Karta zgłoszenia: www.grotowski-institute.art.pl/images/2015/czerwiec/ata_karta_zgloszenia.doc
Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1878&lang=pl