5. rocznica śmierci Zygmunta Molika
6 czerwca o godz. 18.00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego odbędzie się spotkanie w 5. rocznicę śmierci Zygmunta Molika. W spotkaniu udział wezmą Ewa Oleszko-Molik i Giuliano Campo.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną reportaż Tomasza Mielnika „Dyrygent” oraz publikacja Instytutu Grotowskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, książka Zygmunta Molika i Giuliana Campa „Głos i Ciało” (przełożyli Ewa Oleszko-Molik i Andrzej Wojtasik).
„Dyrygent” to 20 minutowy reportaż, pozwalający zapoznać się z metodą pracy Zygmunta Molika. Zygmunt Molik przez lata swojej artystycznej i pedagogicznej pracy stworzył i z ogromnym powodzeniem praktykował autorską metodę treningu głosowego, pozwalającego odnaleźć swoistą jedność w interakcji pomiędzy głosem a ciałem. Podstawą tej metody jest „alfabet ciała” zwany też „alfabetem Molika”. Jest to zbiór precyzyjnych działań fizycznych, za pomocą których można budować indywidualny język ciała aktora, umożliwiający otwarcie głosu przez zniesienie istniejących w ciele blokad i ograniczeń, których charakter ma przede wszystkim podłoże psychiczne i socjologiczne. Celem stworzonych przez Molika ćwiczeń jest uzyskanie możliwie najpełniejszej integracji głosu z ciałem – uaktywnienie głosu poprzez użycie całego ciała. W metodzie „Głos i Ciało” chodzi nie tylko o wykonywanie skodyfikowanych działań, prowadzących na przykład do właściwego ułożenia krtani, rozbudzenia rezonatorów w ciele czy odpowiedniego zarządzania własnym oddechem, lecz także o głębokie doświadczenie opierające się na przekonaniu, że prawidłowe używanie głosu nie istnieje bez świadomości ciała i rozpoznania własnych uwarunkowań psychicznych. Reportaż ze stażu „
Głos i Ciało”, prowadzonego przez Zygmunta Molika w dniach 19–23 kwietnia 2006 roku w Brzezince, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego. W warsztatach wzięli udział aktorzy teatrów niezależnych z całego świata. Autor filmu w impresyjny sposób próbuje oddać ogólną atmosferę stażu oraz emocje rodzące się wśród uczestników. Wprowadzenie do filmu wygłosi Ewa Oleszko-Molik.
O pracy z Zygmuntem Molikiem opowie Giuliano Campo, współautor książki „Głos i Ciało”. Publikacja ukazała się po raz pierwszy w języku angielskim w 2010 roku. To zapis oparty na rozmowach i sesjach praktycznych, zredagowany jako cykl dziewięciu spotkań objaśniających proces przekazywania doświadczenia, które stanowi sedno podejścia
Molika, zarówno w teatrze, jak i poza nim.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1870&lang=pl