„DYBUK” Kleczewskiej i Chotkowskiego według An-skiego

Justyna Elżbieta Barańska
Justyna Elżbieta Barańska
Kategoria teatr · 23 marca 2015

W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Inauguracją oficjalnych obchodów będzie wyczekiwana premiera  „Dybuka" na podstawie Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej. Dramaturgia: Łukasz Chotkowski. Gościnnie wystąpią Magdalena Koleśnik i Piotr Stramowski. Premiera odbędzie się 17 kwietnia.

 

„I ciągle widzę ich twarze,

ustawnie w oczy ich patrzę —

ich nie ma, — myślę i marzę,

widzę ich w duszy teatrze. […]”

S. Wyspiański

 

Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski o inscenizacji:

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy. Musimy zawsze o nim pamiętać i ciągle o nim mówić. Musimy mówić o jego codzienności, kulturze, indywidualnych osobach, które tam mieszkały i umierały. To obowiązek nas, żyjących w miejscu, w którym dokonano masowej zagłady ludzkości.

 

Opis spektaklu:

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

 

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dybuk

Data premiery: 17 kwietnia 2015 r.

Miejsce premiery: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

Reżyseria: Maja Kleczewska

Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Muzyka: Stefan Węgłowski

Scenografia, video, światło: Wojciech Puś

Kostiumy: Konrad Parol

Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Genady Iskhakov, Magdalena Koleśnik (gościnnie), Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Piotr Stramowski (gościnnie), Barbara Szeliga, Dawid Szurmiej, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski.

 

UWAGA! Spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych.