wstęp wolny
Fredro portretował ludzi swojej epoki, dawał jej aktualny komentarz. Pod koniec XIX wieku stał się już pisarzem historycznym – uczyniono z niego trochę złośliwego, trochę poczciwego portrecistę „dawnych czasów”.
Od tej pory interpretacja jego komedii zaczęła wynikać nie tyle z samych dzieł, co ze stosunku czytelników i reżyserów do polskiej historii. Tematem wykładu będzie problem „współczesności” komedii Aleksandra Fredry – kiedyś
i dzisiaj. Wykład Haliny Waszkiel inauguruje nowy cykl wykładów otwartych Teatru Narodowego Linia czasu. Teatr Narodowy wobec epok i wyzwań.
Na scenach Teatru Narodowego w ciągu 250 lat jego historii odbyło się wiele istotnych premier. Istotnych pod wieloma względami: miały one wagę artystyczną, intelektualną, społeczną i polityczną. W roku jubileuszowym proponujemy wykłady, w których wybitni polscy intelektualiści podejmują tematy wywiedzione z najważniejszych dokonań Teatru Narodowego.
Od Fircyka w zalotach Zabłockiego po Mrożkowe Tango. Od Adama Mickiewicza po Tadeusza Różewicza. Od szlachcica po inteligenta. Od wojen kulturowych po wojnę pokoleń. Od spraw powszechnych po osobiste.
Z miasta na wieś i w przeciwnym kierunku. Jaki portret Polaków i Polski wyłania się z takiego namysłu? Sami jesteśmy ciekawi.
Wykładowcy:
Halina Waszkiel (grudzień 2014) – Fredro nasz współczesny?
Jerzy Jarzębski (styczeń 2015) – utwory Witolda Gombrowicza
Antoni Libera (luty 2015) – Barbara Radziwiłłówna Felińskiego
Andrzej Mencwel (marzec 2015) – Uciekła mi przepióreczka Żeromskiego
Barbara Hanicka (kwiecień 2015) – dramaty Stanisława Wyspiańskiego
Marcin Król (kwiecień 2015) – Krakowiacy i górale Bogusławskiego
Wojciech J. Burszta (maj 2015) – Fircyka w zalotach Zabłockiego
Andrzej Leder (wrzesień 2015) – Dziady Mickiewicza
Joanna Krakowska (październik 2015) – Białe małżeństwo Różewicza
Jerzy Axer, Krzysztof Rutkowski (listopad 2015) – dramaty Juliusza Słowackiego
Małgorzata Szpakowska (grudzień 2015) – dramaty Sławomira Mrożka