Projekt „Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych” zakłada udział w dyskusji wokół tematu uchodźstwa i imigracji; konfrontuje uczestników z 4 miast (Legnicy, Poznania, Bytomia, Lublina) poprzez działania (warsztaty dla młodzieży: „INNI SĄ W NAS”; warsztaty dla seniorów: „OBCE SMAKI”; spotkania sąsiedzkie: „NA PRYWACIE”; akcję „POBYT TOLEROWANY” i otwarte spotkanie: „GOŚCINNOSĆ. GOŚĆ.INNY”) z pojęciem gościnności.
Projekt „POBYT TOLEROWANY. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych”
„POBYT TOLEROWANY” - (termin prawny) forma ochrony, dzięki której cudzoziemiec, któremu odmówiono nadania statusu uchodźcy, może legalnie przebywać na terytorium obcego państwa.
[...] często obcy jest tym, który kwestionuje” - tak jakby samo jego zjawienie się naruszało spokój panowania tego, co swoje, zakłócało porządek zadomowienia, rzucało wyzwanie błogiemu stanowi, w którym wszyscy mogą czuć się u siebie, a wszystkie rzeczy zdają się spoczywać na swoim miejscu. Jako nieswój, Obcy - według częstego rozpoznania - jawi się jako problem. - Jacques Derrida
Działania wpisane w projekt „Pobytu tolerowanego” wychodzą od nakreślonej powyżej kategorii gośćInności według Jacquesa Derridy. Tak rozumiane pojęcie gościnności zakłada „dekonstrukcję poczucia bycia u siebie w domu”, swoiste wydomowienie.
Projekt „Pobyt tolerowany. Cykl działań edukacyjno-kulturalnych” zakłada udział w dyskusji wokół tematu uchodźstwa i imigracji; konfrontuje uczestników z pojęciem gościnności.
Nadrzędnym celem projektu jest kształtowanie świadomości społecznej, upowszechnianie wiedzy na temat uchodźstwa oraz budowanie pokojowych relacji międzyludzkich.
DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU:
9 grudnia, wtorek, godz. 18.00, CSW Kronika, Rynek 26, Bytom
Bilety: wstęp wolny
1. „INNI SĄ W NAS”- warsztaty dla młodzieży
Działania warsztatowe mają na celu dekonstrukcję poczucia bycia u siebie w domu, wprowadzenie w taki stan wydomowienia, aby osoba uczestnicząca zyskała obcość wobec samego siebie, co poprzez działania edukacyjne pozwoli na postawienie siebie w sytuacji „innego” i zrozumienie, że nie ma takiej „inności”, która powinna spotykać się z niesprawiedliwością i represjami.
2. „OBCE SMAKI” - warsztaty kulinarne dla seniorów
10 grudnia, środa, godz. 17.00, CSW Kronika, Rynek 26, Bytom
Bilety: wstęp wolny
Z przepisów spisanych od uchodźców z Czeczenii spróbujemy przybliżyć obce smaki. Warsztaty kulinarne mają na celu zasmakowanie w potrawach kuchni kaukaskiej. Podczas wspólnego gotowania tematem przewodnim będzie GośćInność. Zależy nam, aby zwrócić uwagę na łatwe w przyjmowaniu oczywistości, że „swoi” są zawsze lepsi od „innych”, a własne konwencje kulturowe (czyli to, jak myślimy i działamy) traktujemy jako naturalne, oczywiste i często jedynie słuszne.
3. „GOŚCINNOŚĆ. GOŚĆ, INNY”- otwarte spotkanie
11 grudnia, czwartek, godz. 19.00 CSW Kronika, Rynek 26, Bytom
Bilety: wstęp wolny
Tematem spotkania będzie problematyka uchodźcza. Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy dotyczącej Innego, aby kształtować świadomość społeczną w atmosferze otwartości, rozumienia i rozpoznawania. Dla ukazania jak najszerszego kontekstu wywołanego tematu Innego w spotkaniu wezmą udział: ekspert do spraw uchodźców oraz twórcy projektu.
4. „POBYT TOLEROWANY” - akcja w prywatnym mieszkaniu akcja – mieszkanie ul. Krawiecka 1, Bytom
11 grudnia – czwartek - godz. 17.00
12 grudnia - piątek - akcja „Pobyt tolerowany” (dwa razy – godz. 17.00 i 19.00)
13 grudnia - sobota - akcja „Pobyt tolerowany” (trzy razy - 16.00, 18.00 i 20.00)
BILETY: 15 zł, 10 zł (ulgowe)
Pobyt tolerowany to niepewne jutro, łączące aspekty uchodźczej przeszłości i teraźniejszości. Jest soczewką skupiającą jednostkowość, wobec której Inni to my; Pobyt tolerowany to stan pozornej ochrony i bezpieczeństwa. Nikt nie jest "u siebie".
Opowieść wykorzystująca różnorodne środki wyrazu artystycznego, akcentuje kwestie najistotniejsze dla „uchodźczego bytu” – absurd i obłudę systemu, zależności polityczne, ograniczenia prawne, powracające wspomnienia i tęsknotę za rodziną, krajem, normalnością, pełnym człowieczeństwem. Obnaża stan, w którym osobiste doświadczenia wojny korespondują z niepewną przyszłością, pozornym bezpieczeństwem oraz druzgocącą stagnacją, jaką uciekinierzy z krajów ogarniętych konfliktami zastali w Polsce.
Koncepcja i realizacja, scenariusz, prowadzenie wywiadów z cudzoziemcami: Weronika Fibich
Narrator akcji, scenariusz : Ewa Łukasiewicz
Instalacje: Justyna Rochala
Materiał video: Grzegorz Habryn (PSM)
Zdjęcia i materiał video z udziałem rodziny cudzoziemców: Ewa Ciechanowska
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Montaż audycji radiowej, gromadzenie materiałów, organizacja i promocja projektu: Patrycja Terciak
Gromadzenie materiałów, organizacja i promocja projektu: Elżbieta Mentel, Katarzyna Skręt
Konsultacje merytoryczne, tłumaczenia: Joanna Paliwoda-Szubańska
Szczególne podziękowania dla rodziny cudzoziemców (z Czeczenii) – Luizy i Adama z dziećmi Khedą, Abdulem, Mediną, Aiszą oraz Eliną, za rozmowy, spotkania i wspólne gotowanie.
premiera: marzec 2013 r.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (priorytet edukacja kulturalna).