WYZNA(NIE) w Teatrze Żydowskim (pl. Grzybowski 12/16, Warszawa)
13 listopada, godz. 18.00
15 listopada, godz. 19.0016 listopada, godz. 18.00
BILETY 40/30 ZŁ.
Rezerwacja biletów: (+48 22) 850 56 56;
(22) 850 64 50 lub 51
online bow@teatr-zydowski.art.
OPIS
W liceum były przyjaciółkami;
„Polkami żydowskiego pochodzenia”, a może „polskimi Żydówkami”? Urodziły się w Warszawie na przełomie lat 70-tych i 80-tych, dziś maja około trzydziestki, losy każdej z nich potoczyły się zupełnie inaczej. Umówiły się, że po dziesięciu latach, w konkretnym dniu, o konkretnej godzinie mają się spotkać. To już za chwilę. Co każda z nich teraz czuje? Czy będą miały odwagę pójść w umówione miejsce? Przyglądamy się trzem kobietom w momencie wahania, kiedy całe życie przesuwa się im przed oczami w przyśpieszonym tempie i pojawiają się najważniejsze pytania. Każda z nich ma inny stosunek do życia, do swoich żydowskich korzeni i do polskości, którą również odziedziczyły.
Jest to pierwsza w powojennej Polsce sztuka dotycząca losów pokolenia współczesnych polskich Żydówek urodzonych na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Poruszony jest tu problem tożsamości, powikłanych polsko-żydowskich rodowodów, zmian w Polsce po 89 roku, skutków konfliktu izraelsko-palestyńskiego, dramatów związanych z wyborem religii. Ale przede wszystkim jest to sztuka o problemach uniwersalnych: relacjach międzyludzkich i często nie zrealizowanej potrzebie bliskości.
Produkcja: Fundacja Shalom
Autor: Katia Czarna
Reżyseria: Krzysztof Rzączyński
Występują:
Małgorzata Majewska – Marysia
Joanna Rzączyńska – Zosia
Małgorzata Trybalska – Basia
BIOGRAMY:
KATIA CZARNA
„Wyzna(nie)” było jej debiutem dramaturgicznym.
KRZYSZTOF RZĄCZYŃSKI
Reżyser i scenarzysta, autor nagradzanych krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych m.in. „Ślub” (Grand Prix Światowego Festiwalu Filmów Studenckich Młode Kadry 2006, oficjalna selekcja m.in. Los Angeles Short Film Festival, Warszawski Festiwal Filmowy), „Krajobraz przed ciszą” (Główna Nagroda „Wydarzenie Nurt”). W teatrze studenckim debiutował spektaklem „Zestaw do gry” (Studencki Teatr Prób), zaś w zawodowym spektaklem „Przestrzeń Shelley (Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy).
Jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, studiował również w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz w brytyjskiej Northern Film School.
MAŁGORZATA TRYBALSKA
Aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie, gra m. in. w spektaklach "Skrzypek na dachu", "Lejzorek", "Kamienica na Nalewkach", "Straszna Gospoda". Aktorka związana jest ze sceną kabaretową. Stale współpracuje z kabaretem Zygzak i Ramol oraz występuje w bajkach i spektaklach dla dzieci i młodzieży.
MAŁGORZATA MAJEWSKA
Debiutowała w 1998 roku w Teatrze Nowym rolą Zosi w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Od 2002r. związana z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie grała m.in. Esterke w „Cudzie Purynowym”, Cype w „Śnie o Goldfadenie”, a obecnie występuje m.in. w „Skrzypku na dachu” gdzie gra Chawę. Od 2003r. występuje gościnnie w Teatrze Adekwatnym w Warszawie (Zosia w „Panu Tadeuszu” i Marianna w „Świętoszku”).
JOANNA RZĄCZYŃSKA
Z teatrem zetknęła się jeszcze w liceum, będąc słuchaczem Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty w Warszawie. Ukończyła w 2000 roku wydział aktorski PWSFTviT w Łodzi. W trakcie studiów współpracowała z Teatrem Ochoty w Warszawie grając w spektaklu „Przykazała mi mama” u boku Zofii Kucówny, Eugenii Herman i Bożeny Stryjkówny. Po ukończeniu szkoły zadebiutowała rolą Violi w „Wieczorze Trzech Króli” w reżyserii Andrzeja Wiśniewskiego w Teatrze na Woli w Warszawie. Jej debiutem filmowym była rola Basi w filmie „Dług” Krzysztofa Krauze. Aktualnie jest aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie.