Festiwal otworzy dzieło sceniczne „Domov, Eros, Viera” w wykonaniu słowackich, niezależnych artystów, tworzących wspólnie pod nazwą MED a PRACH. Na scenie pojawią się naturalnej wielkości lalki i trzy specjalne szklane ekrany, których aktorzy użyją do zapisywania i obrazowania emocji. Zapiski materializują się i znikają, przeprowadzając widza przez transcendentalną opowieść o miłości i wierze. Spektaklowi towarzyszy wykonywana na żywo muzyka. Obwodowy Teatr Lalek Mohylew z Białorusi zaprezentuje groteskę polityczną „Dramat Niemożliwy”. Fabuła nawiązuje do klasycznej konstrukcji eposu rycerskiego - na życie władcy zawiązał się spisek, a wykonawcą zamachu ma być przyszły zięć króla, Rycerz Przykładny. Astrolog uprzedza Pana o planowanym spisku i uprzedza, że ten będzie bezpieczny dopóki nazwisko zamachowca nie zostanie ujawnione. Jednak o wszystkim dowiaduje się Odalinda, córka króla. Wtedy sytuacja ulega diametralnej zmianie – przedstawienie zamienia się w fantazję na temat tego, co by się stało, gdyby komunistyczna międzynarodówka została zawiązana w średniowieczu.
Podczas festiwalu Nicola Unger – holenderska artystka, której występy zawsze balansują między sztukami wizualnymi a performance – zrealizuje swój najnowszy projekt, „Audience of One”. Skupia się w nim na roli jednostki w społeczeństwie i bada relacje między indywidualnością a zbiorowością. Zupełnie odmienny w wyrazie jest drugi jednoosobowy spektakl, który będzie można obejrzeć podczas festiwalu, czyli „Zebra”. To zabawna, dwudziestominutowa opowieść o miłości i przetrwaniu w nieprawdopodobnych życiowych okolicznościach. Izraelska artystka - Meitel Raz - realizuje ją przy pomocy prostego stołu, dziesięciu palców i małej, pluszowej zebry. W swoim kolejnym spektaklu zatytułowanym „Podróż na księżyc” Raz zabiera widzów na wyprawę z hiszpańskim podróżnikiem, Gonsalesem, który niefortunnie gubi się na otwartym morzu.
W kolejnych dniach na scenie Instytutu Teatralnego widzowie zobaczą także efekt chilijsko-włoskiej kooperacji w wykonaniu Scarlattine Teatro i David Zuazola Puppets Company we współpracy z Markiem Żurawskim, dyrektorem organizacyjnym festiwalu Lalka Też Człowiek. Ich „Cupido es una Broma” to komedia, ukazująca męki trawionego przez miłość Nula, który po odkryciu sprawcy swojego nieszczęścia – Kupidyna – postanawia go pojmać i zniszczyć. Jednak nawet wtedy jego nadzieje na zakończenie nieszczęścia okazują się złudne. Teatr Lalki i Ludzie zaprezentuje performance „Podróż”, stworzony przez malarza, muzyka i aktora. Głównym tematem opowieści staje się przemijanie, a forma działań oscyluje między plastycznym performancem, koncertem muzycznym i spektaklem teatralnym. Widowisko składa się z cyklu ruchomych, realizowanych w różnych technikach cieniowych obrazów, a każdy z nich w odmienny sposób odnosi się do tematu podróży.
Zeszłoroczny laureat nagrody publiczności zaprezentuje komedię „Pulcinella burattino napoletano”. Gaspare Nasuto jest neapolitańskim mistrzem lalkarstwa i rzeźbiarzem - w jego spektaklu głos tytułowej Pulcinelli uzyskiwany jest za pomocą Pivetty - instrumentu muzycznego ukrywanego w ustach aktora. Podczas festiwalu polską premierę będzie miał wyjątkowy spektakl „Tra” Tadeusza Wierzbickiego. To niepowtarzalny teatr cieni stworzony za pomocą podwójnej membrany, lampy oraz figur wyciętych ploterem i naklejonych na celofan. Równorzędnym tworzywem tego spektaklu są kompozycje muzyczne Tadeusza Wieleckiego. Swoje spektakle poza konkursem zaprezentuje jeden z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych - Unia Teatr Niemożliwy. „Opcje życia wg prof. Leszka Kołakowskiego” to przedstawienie składające się z pięciu quasi-wykładów zmarłego niedawno filozofa. To krótkie, celne wywody, wieńczone zaskakującymi morałami i krótkimi utworami muzycznymi granymi na pianinie. W „Drugim pokoju” artyści łączą język teatru z szeroko rozumianą sztuką fotografii. Spektakl rozgrywa się w dwóch przestrzeniach, w których główną rolę odgrywają czarno – białe obrazy ukazujące zwykłą, nużącą codzienność w poetyckiej, nastrojowej interpretacji. Z kolei „Toporland” to plastyczna impresja bez słów, inspirowana sztuką Rolanda Topora – mistrza czarnego humoru. Spektakl otrzymał min. Złotego OFFeusza na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu oraz I nagrody na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych i na Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych PIERROT.
Trwający od 10 do 17 października festiwal Lalka Też Człowiek to także przegląd najważniejszych animacji filmowych dla dorosłych. W tym roku zobaczymy filmy z tegorocznej edycji polsko-słoweńskiego festiwalu animacji 4. StopTrik IFF, który odbywa się w Mariborze, produkcje studentów z izraelskiej Shenkar School oraz australijskiej Griffith Film School. Pojawią się także najnowsze filmy animowane z Węgier oraz jak zawsze produkcje z poznańskiego Animatora. Dla fanów polskiej szkoły animacji przygotowano przegląd twórczości studia Marka Serafińskiego obchodzącego w tym roku dziesięciolecie działalności. Używając groteskowo-surrealistycznej formy Serafiński portretuje przemiany społeczne i polityczne oraz przygląda się relacjom międzyludzkim i kondycji współczesnego mężczyzny. Jak zawsze festiwalowi towarzyszą również wystawy i spotkania z twórcami teatru lalek.
Program festiwalu:
10.10, godz. 20:00 „Domov, Eros, Vera”, MED a PRACH
11.10, godz. 20:00 „Dramat Niemożliwy”, Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie
12.10, godz. 18:00 oraz 20:00 „Audience of One”, Nicola Unger
13.10, godz. 17:30 oraz 20:00 „Zebra”, „Podróż na Księżyc”, Meitel Raz
13.10, godz. 19:00 „Opcje Życia” Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
14.10, godz. 17:30 oraz 20:00 „Cupido es una Broma”, David Zuazola i Scarlattine Teatro
15.10, godz. 20:00 „Podróż”, Teatr Lalki i Ludzie
16.10, godz. 18:00 „Pulcinella burattino napoletano”, Gaspare Nasuto
16.10, godz. 20:00 „Tra”,Tadeusz Wierzbicki – polska premiera
17.10, godz. 18:00 „Drugi Pokój”, Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
17.10, godz. 20:00 „Toporland”, Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
17.10, godz. 21:00 ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród
Codziennie po ostatnim spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami w kawiarni Instytutu Teatralnego, moderowane przez Bartka Miernika.
IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych
Lalka też Człowiek
10-17 października 2014
Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa
Strona festiwalu: www.lalkatezczlowiek.eu
Festiwal na Facebooku: www.facebook.com/lalkatezczlowiek
Festiwal jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.