Aktorzy: Hanna Kochańska i Jacek Zawada przedstawią najmłodszym widzom historię maleńkiej dziewczynki, pokazując im nowe, nieodkryte do tej pory znaczenia bajki. Za pomocą dramy pedagogicznej twórcy wciągną dzieci w fabułę przedstawienia i zachęcą do czynnego udziału w spektaklu. Dzięki temu, mali widzowie nie będą biernymi odbiorcami, lecz razem z aktorami stworzą bajkowy świat na scenie.
Głównym problemem ukazanym w „Calineczce” jest zwrócenie uwagi na to, czym jest akceptowanie różnorodności osób żyjących wokół nas.
Tytułowa bohaterka, w czasie swojej wędrówki po nadmorskiej plaży odkrywa, że nie tylko ona jest inna. Napotkani bajkowi turyści mają różne kompleksy: Ropuch wstydzi się swojego grubego brzuszka, małomówny Kret boi się swojego czeskiego akcentu, a zachwycony Calineczką Chrabąszcz, zmienia o niej zdanie pod wpływem grupy kolegów nieakceptujących jej inności. Roztańczona dziewczynka dowiaduje się, że każda z bajkowych postaci jest wartościowa, pomimo swoich słabości – odkrywa przed nimi ich mocne strony i pozwala uwierzyć we własne możliwości. Dzięki Calineczce, zakompleksieni na co dzień bohaterowie odnajdują w tańcu moc i siłę do tego, by spojrzeć na siebie przychylnym okiem.
W trakcie spektaklu wybrani widzowie staną się „tanecznymi asystentami” Calineczki i spróbują swoich sił w różnych gatunkach tańca np.: hip-hopie, szalonym tangu i wesołym disco. Warsztat stanie się pretekstem do rozmowy na temat wykorzystania ruchu w teatrze, a także do rozmowy o tym, w jaki sposób poprzez różne talenty można budować swoją wartość skupiając się na swoich mocnych stronach.
W cyklu „Bajki – twórcze spotkania z wyobraźnią” aktorzy kładą nacisk na przesłanie bajki, rozmawiają o emocjach i odczuciach, jakie towarzyszą odbiorowi przedstawienia. Ważnym elementem każdego spotkania jest edukacja dzieci z zakresu wiedzy o różnych gatunkach teatru. Dzieci mają szansę zapoznać się z teatrem cieni, teatrem marionetek, teatrem tańca, teatrem lalek-pacynek i teatrem muzycznym. Każde twórcze spotkanie wiąże się z aktywizacją dzieci poprzez zaproszenie ich na scenę. Widzowie aktywnie uczestniczą w spektaklu poprzez liczne animacje, ćwiczenia dramowe, możliwość bycia asystentami aktorów w bajce.
Każda część cyklu BAJKI – TWÓRCZE SPOTKANIA Z WYOBRAŹNIĄ jest zamkniętą całością, może więc funkcjonować samodzielnie.
Anita Kot