PREMIERA „Dotknij wiatru, dotknij wody” 7-8 maja w Teatrze Żydowskim

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 18 kwietnia 2014

DOTKNIJ WIATRU, DOTKNIJ WODY
Premiera 7-8 maja 2014 r. w Teatrze Żydowskim

 

„Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu…” –  tak rozpoczyna się niezwykła opowieść izraelskiego pisarza Amosa Oza snuta przez grupkę aktorów na scenie. Na naszych oczach przywołują świat ogarnięty wojną, w którym uznane autorytety rzuca się na pożarcie niedźwiedziom, żydowscy uchodźcy śnią o swojej Ziemi Obiecanej, owce potrafią marzyć, a agenci obcych wywiadów prowadzą nieustanną grę. Aktorzy użyczają swoich ciał postaciom, aby powiedzieć nam, co oznacza strach, tęsknota za nieśmiertelnością, co znaczy do bólu kochać, jak boli samotność i dlaczego ziemskie zło rozsiewa smrodliwą woń słoniny.


To wielobarwna historia, czasem czuła, czasem okrutna i gorzka a także poetycka i pełna humoru. To opowieść o tym, jak głęboko w człowieku tkwi wojna i jak dotyczy go na wielu poziomach. Spektakl próbuje opowiedzieć co się dzieje, gdy upada stary porządek, wokół panuje chaos, choć człowiek od zawsze pragnie ukojenia i spokoju. Główny bohater Elisza Pomeranz ucieka przed Niemcami aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom Formułę Nieskończoności, która przywróci światu pokój. Jednak czy świat będzie potrafił ją przyjąć?

 

„Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja sceniczna powieści „Touch the water, touch the wind” Amosa Oza
Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz
Tłumaczenie: Danuta Sękalska
Tytuł oryginalny: Touch the water, touch the wind
Scenografia i kostiumy: Anna Skupień
Kompozycja motywu przewodniego: Marcin Adamczyk
Czas trwania: 80 minut
Obsada:  Andrzej Blumenfeld,  Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka


Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/dotknij-wiatru-dotknij-wody
Terminy: 7, 8, 25 maja 2014 r. o godz. 19.00 (scena na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego)

 

Amoz Os – jeden z najwybitniejszych izraelskich pisarzy; eseista i publicysta piszący w języku hebrajskim. Laureat wielu międzynarodowych nagród, m. in.: Nagrody Goethego, Nagrody Izraela oraz Nagrody Heinego. Jego opowiadania i powieści są tłumaczone na niemal wszystkie języki świata. Zadebiutował w 1965 roku tomem opowiadań „Tam, gdzie wyją szakale”. Ukazały się również: „Mój Michał”, „Aż do śmierci”, „Spokój doskonały ”, „Czarna skrzynka ”, „Poznać kobietę”, „Nie mów noc”, „To samo morze”, „Jak uleczyć fanatyka”, „Rymy życia i śmierci”, „Sceny z życia wiejskiego”, „Wśród swoich”.

Karolina Kirsz – ukończyła Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Wydział Wiedzy o Teatrze w AT. Wyreżyserowała spektakle: „Zima w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa/Scena Eksperymentalna w Warszawie, (Pierwsza Nagroda na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA), „Pułapka” Tadeusza Różewicza w ramach cyklu „Studio in Progress” w Teatrze Studio w Warszawie, „Końce świata” Marca Beckera oraz „69” Igora Bauersimy (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ambasada Niemiec) a także kilkanaście czytań performatywnych w warszawskich teatrach (m. in. w Teatrze Studio, Teatrze Żydowskim, Powszechnym, Konsekwentnym). Obecnie jest asystentem na Wydziale Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz przygotowuje się do pracy doktorskiej.

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
Plac Grzybowski 12/16