scenariusz i reżyseria IGOR GORZKOWSKI
premiera 26 kwietnia
26 kwietnia w Teatrze Soho odbędzie się premiera „Tajemniczego klienta” w reż. Igora Gorzkowskiego. Najnowszy spektakl sceny teatralnej działającej na terenie Soho Factory opowiada o zawiłych losach zakonspirowanego kontrolera jakości obsługi
Dobry sprzedawca powinien być jak aktor w najlepszym teatrze – twierdzi Mary Portas, brytyjska gwiazda telewizyjna i guru handlu detalicznego. Podobnego zdania jest Wesoły (Sławomir Pacek), bohater spektaklu „Tajemniczy klient” Igora Gorzkowskiego. Mężczyzna specjalizuje się w testowaniu jakości obsługi w branży usługowo-handlowej. Rzadko się zdarza, aby Wesoły napotkał na swojej drodze równego sobie przeciwnika. Jego codzienność to kontakt ze znudzoną panią w sklepie obuwniczym, która nie ma zamiaru pomóc klientowi w wyciągnięciu pudełka z jego rozmiarem. Z doradcą bankowym pochłoniętym rozmową z kolegą, podczas gdy kolejka petentów przestępuje z nogi na nogę. Z instruktorem fitness, który nie zwraca uwagi na podopiecznych, bo w trakcie zajęć flirtuje z jedną z uczestniczek. Z fotografem, który zamiast zadbać o to, żebyśmy ładnie wyszli na zdjęciu paraliżuje nas swoją arogancją.
W spektaklu Gorzkowskiego tajemniczy klient to człowiek „z misją”. Zdaniem Wesołego bycie zawodowym testerem to nie tylko praca ale także styl życia. Jednak cena jaką mężczyzna płaci za swoje przekonania bywa wysoka. Jego działania nie znajdują uznania w oczach społeczeństwa. Tajemniczy klient, nierzadko nazywany tajniakiem, szpiclem albo mieszaczem, narażony jest na wyobcowanie i niezrozumienie. A przecież wykonuje swoją pracę za cenę wyrzeczenia się życia osobistego…
Igor Gorzkowski - reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Realizuje spektakle korzystając ze swoich własnych scenariuszy: „Absolutnie Off Show” (2003), „Taksówka” (2005), „Ukryj mnie w gałęziach drzew” (2008), „Kalino malino czerwona jagodo” (2012) oraz własnych adaptacji teatralnych: „Spacerowicz” wg Roberta Walsera (2007), „Żółta strzała” wg Wiktora Pielewina (2008), „Trip 71” wg Huntera S. Thompsona (2009) . Chętnie sięga również po teksty, które nie są dedykowane teatrowi. Na podstawie komiksu Gaimana stworzył spektakl „Sandman” (2006). W 2012 roku wystawił swojego „pierwszego Szekspira”. Zrealizował kameralną „Burzę” z Henrykiem Talarem w roli głównej. Jako jeden z pierwszych w Polsce skojarzył dynamicznie rozwijającą się kulturę klubową z działaniami teatralnymi. Poza sceną Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty współpracuje również z innymi teatrami. W roku 2009 reżyserował w Teatrze Narodowym w Warszawie „Polowanie na łosia” Michała Walczaka. W roku 2010 debiutował w teatrze operowym reżyserując „O Genowefie” Roberta Schumanna w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 2012 na tej samej scenie wystawił „Dzień Świra”, a w 2013 „Wariata i zakonnice” Witkacego w Teatrze Powszechnym. W 2013 roku zadebiutował również jako reżyser słuchowisk radiowych i zrealizował dla Programu 2 Polskiego Radia “Mewę” Borysa Akunina z Henrykiem Talarem i Haliną Skoczyńską w rolach głównych, za co otrzymał Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2013”.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA Igor Gorzkowski
SCENOGRAFIA Małgorzata Dąbrowska
KOSTIUMY Joanna Gawrońska, Agata Wąs
MUZYKA Michał Ścibior
WIZUALIZACJE Janusz Szymański
PRODUKCJA Katarzyna Krapacz
ASYSTENT PRODUKCJI Hanna Kłoszewska
PRODUCENT Studio Teatralne Koło
KOPRODUCENT Teatr Ochoty
Patroni medialni: Program II Polskiego Radia, Metro
Partnerzy: Soho Factory, Home360