„Zmienna droga do działania” – warsztaty Studia Matejka

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 10 kwietnia 2014

Połączenie kreatywnego treningu z indywidualnym doświadczeniem aktorów to droga, którą starają się podążać członkowie Studia Matejka. Ich celem jest osiągnięcie jedynej w swoim rodzaju, osobistej formy ekspresji. Opierając się na tych założeniach, Matej Matejka i Irena Tomažin oraz członkowie Studia poprowadzą od 19 do 29 maja warsztaty zatytułowane „Zmienna droga do działania”.  

 

„Jakie napięcia i nieporozumienia są częstym elementem życia codziennego wokół Ciebie?” to pytanie będące punktem odniesienia dla uczestników warsztatów przygotowanych przez członków Studia Matejka. Majowa sesja w Brzezince, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, skierowana jest do praktyków mających doświadczenie w dziedzinie teatru fizycznego lub tańca.


Uczestnicy otrzymają szansę eksploracji rygorystycznego, eksperymentalnego obszaru pracy, w którym działa Studio Matejka. Podczas warsztatów „Zmienna droga do działania” „sprzeczności” traktowane będą jako źródło poszukiwań aktora. Jak twierdzi Matej Matejka, lider i założyciel Studia oraz aktor Teatru ZAR: „Sprzeczności nie są ograniczeniem, ale otwierają drzwi do wewnętrznych, pierwotnych źródeł ciała przez równoczesne skupienie się na przeciwstawnych ideach. Świat jest dynamiczną syntezą sprzeczności, poprzez które aktor jest w stanie dotrzeć do swojej wewnętrznej istoty. Kreśląc ruch ciała w labiryncie sprzeczności, możemy lepiej zrozumieć swoją fizyczną i wokalną tożsamość, różne głosy będące odzwierciedleniem naszej słabości i siły. W ramach modelu laboratoryjnego, który cechuje dążenie do zniesienia granic między technikami tańca, teatru, ruchu i głosu, chcemy wyzwolić potencjał początków, miejsc, gdzie rodzi się działanie”.


W tym roku warsztaty Studia Matejka poprowadzi gościnnie Irena Tomažin ze Słowenii, która przedstawi elementy swojej praktyki i podzieli się bogatym doświadczeniem w sferze ruchu, teatru i głosu. Irena Tomažin znana jest uczestnikom wydarzeń organizowanych przez Instytut Grotowskiego – w lutym tego roku prezentowała swój spektakl „Smak ciszy”, w ramach cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”, oraz prowadziła warsztaty „Słuchając swojego ciała”.

 

Uczestnicy sesji poznają i pogłębią takie elementy rzemiosła aktorskiego jak: codzienna praktyka działań fizycznych; wrażliwość i słuchanie w relacji z partnerem i grupą; rozbudzanie anatomii ciała w celu wypracowania gotowości do działania; fizyczne podejście do głosu poprzez rezonatory, oddech, wytrzymałość i głęboką relaksację; akustyczne poszukiwanie w sferze dźwięków, pieśni, rytmów i tekstu; przejście od treningu fizycznego/wokalnego do twórczej improwizacji; kompozycje fizycznych struktur.


Uczestnicy, przed przystąpieniem do warsztatów, powinni się przygotować i odnieść do zagadnienia sprzeczności występujących w społeczeństwie, w którym żyjemy. Z tego względu organizatorzy proszą o zabranie ze sobą: trzech zdjęć/grafik itp. inspirowanych tematem (w formie papierowej), tekstu inspirowanego tematem (autorstwa uczestnika lub innego autora; w formie papierowej, wraz z ewentualnym tłumaczeniem na język angielski) oraz instrumentu muzycznego, jeśli uczestnik potrafi na nim grać (niezależnie od stopnia zaawansowania).

 

Wypełnioną kartę zgłoszenia oraz CV z krótkim listem motywacyjnym należy nadsyłać do 26 kwietnia 2014 na adres: studiomatejka.workshops@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona.


Opłata wynosi 500 EUR i obejmuje noclegi, transport z Wrocławia i z powrotem oraz wyżywienie przez cały okres sesji pracy (11 dni). Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

 

Więcej informacji: www.studiomatejka.com, http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1676&lang=pl