Rzemiosło aktora – warsztaty w Instytucie Grotowskiego

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 21 stycznia 2014

Instytut Grotowskiego w lutym i marcu ma bogata ofertę warsztatową. Będzie można poćwiczyć głos z Ireną Tomažin, skorzystać z treningu prowadzonego przez Mateja Matejkę i Guillaumarca Froidevaux, wziąć udział w laboratorium Reny Mireckiej oraz warsztatach „Sztuka aktora między Zachodem a Wchodem" prowadzonych przez Mario Barzaghiego oraz Rosalbę Genovese z Teatro dell’Albero.

 

Irena Tomažin jest tancerką, śpiewaczką, doktorantką filozofii. Stworzyła pięć spektakli, współpracowała z wieloma słoweńskimi reżyserami, choreografami i muzykami. Wykształcenie w dziedzinie tańca i głosu zdobywała w Teatrze Tańca w Lublanie oraz jako uczestniczka programów „Laboratorij” (EN-KNA), „Agon” (EMANAT), zajęć na temat współczesnych sztuk performatywnych („Maska Ljubljana”) oraz licznych warsztatów i seminariów. Irena Tomažin podczas zajęć połączy ćwiczenia fizyczne z oddechem i relaksacją, skupi się również na pracy z tekstem. Trening śpiewu „Słuchając swojego ciała” Irena Tomažin poprowadzi w dniach 7–9 lutego 2014 w ramach projektu „Co-Voicings” realizowanego we współpracy z Emanat Institute w Słowenii. Zgłoszenie należy przesyłać do 24 stycznia na adres Izabeli Młynarz: iza@grotowski-institute.art. Warsztaty, prowadzone będą w języku angielskim, odbędą się w Sali Teatru Laboratorium.

 

W dniach 19–23 lutego w Studiu Na Grobli Matej Matejka wraz z Guillaumarciem Froidevaux poprowadzą sesję pracy „Spotkania przeciwstawień”. Matej Matejka jest założycielem i liderem Studia Matejka, laboratorium teatru fizycznego. Aktorstwo studiował w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie (Słowacja), a następnie na Uniwersytecie JAMU w Brnie (Czechy). W latach 2001–2006 współpracował z praskim studiem teatralnym Farma v jeskyni. Guillaumarc Froidevaux występował z zespołami szkoły teatralnej TPR i Théâtre Circus Junior, w 2005 roku ukończył Scuola Teatro Dimitri. Współpracował z grupami: Twof2, Palin Teatro, Teatro Paravento oraz DschungelWien, obecnie jest członkiem duetu The Sunny Side Up. Współzałożyciel Company T-d’U, instruktor akrobatyki w szwajcarskim LeZarti Cirque oraz akrobatyki i rytmów ciała w ramach pracy Studia Matejka. Podczas warsztatów uczestnicy będą pracować m.in. nad takimi elementami jak: budowanie osobistej, codziennej praktyki działań fizycznych, wrażliwość i słuchanie w relacji z partnerem i grupą, rozbudzanie anatomii ciała, przekształcanie elementów treningu fizycznego w twórczą improwizację, kompozycja fizycznych struktur, rytmiczny puls grupy i rytmu ciała. Zgłoszenia można przesyłać do 27 stycznia na adres: studiomatejka.workshops@gmail.com.

 

Rena Mirecka poprowadzi natomiast w lutym i marcu (11–15 lutego oraz 12–16 marca) laboratoria w ramach KARAWANASUN The School of Rena Mirecka, która adresowana jest do aktorów, kandydatów na studia aktorskie oraz osób poszukujących i muzykujących. Rena Mirecka była aktorką Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego od roku 1959 aż do jego samorozwiązania w 1984 roku. Występowała we wszystkich jego spektaklach, m.in. w Akropolis, Księciu Niezłomnym i Apocalypsis cum figuris. W oparciu o doświadczenia wyniesione z pracy w Teatrze Laboratorium prowadzi spotkania i warsztaty. List zgłoszeniowy prosimy przesłać na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl.

 

Ostatnie ze spotkań warsztatowych w Instytucie Grotowskiego w najbliższym czasie poprowadzą: Mario Barzaghi oraz Rosalba Genovese, założyciele mediolańskiego Teatro dell’Albero. Praca teatru skupia się wokół zagadnień rozwoju rzemiosła aktorskiego poprzez konfrontację tradycji wschodu i zachodu podejmowaną na polach artystycznym i pedagogicznym. Podczas warsztatów „Sztuka aktora między Zachodem a Wschodem” uczestnicy będą pracować nad rytmem, plastyką ciała, a także nad elementami tradycyjnego tańca odissi (region Orisa) oraz nad sposobem wprowadzenia ich do treningu i aktora teatru europejskiego. Zgłoszenia do 14 marca przyjmuje Agnieszka Bresler agnieszka.bresler@googlemail.com. Warsztaty w języku angielskim odbędą się od 22 do 23 marca 2014 roku.

 

Więcej informacji oraz karty zgłoszeń: www.grotowski-institute.art.pl w zakładce „najbliższe warsztaty”.