„Mizantrop” – konkurs na plakat

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 2 stycznia 2014

Teatr Polski w Poznaniu ogłasza konkurs na plakat spektaklu „Mizantrop” w reżyserii Kuby Kowalskiego.

Konkurs ma charakter otwarty, ale skierowany jest przede wszystkim do grafików, projektantów, artystów plastyków oraz osób i firm zajmujących się projektowaniem reklamowym.

Prace konkursowe, wszelkie pytania prosimy kierować na adres e-mail: konkurs@teatr-polski.pl. Zgłoszenia można przysyłać do dnia 9 stycznia 2014 r. włącznie.

Autorowi wybranego projektu zostanie przyznana nagroda pieniężna w wysokości 2500 zł.

Szczegóły dotyczące wymagań technicznych oraz informacji umieszczonych na plakacie znajdują się w regulaminie konkursu opublikowanym na stronie internetowej Teatru Polskiego w Poznaniu (www.teatr-polski.pl).

________________________________________

Zdaniem wielu badaczy „Mizantrop” jest najlepszym i najbardziej niejednoznacznym dramatem Moliera. Punktem wyjścia stał się dla autora tzw. salon powstały przy dworze Ludwika XIV. Środowisko skupione wokół salonu to dla Moliera metafora całego ówczesnego społeczeństwa – przepełnionego pustymi formami, konwenansami, obłudą i oportunizmem.

Drugim przedmiotem satyry jest zaś tytułowy bohater – mizantrop – Alcest, żywiący głęboką niechęć do całego gatunku ludzkiego. Jego szczerość, uczciwość i nieprzejednanie w sądach nie znajduje miejsca w tym targowisku próżności, fałszu i obłudy.

Twórcy spektaklu, mocno ingerując w oryginalny tekst (bazując jednak na przekładzie Jana Kotta), przenieśli akcję utworu w środowisko współczesnego teatru. Alcest jest teatrologiem, moralnym i intelektualnym autorytetem. Jego postawa i poglądy nie mogą znaleźć zrozumienia u przepełnionych blichtrem, snobizmem, zblazowaniem i manierą „artystów”. Alcest, szaleńczo kochający Celimenę – aktorkę, gwiazdę, ikonę – zmuszony jest znosić towarzystwo ludzi, którymi dogłębnie gardzi. Na jego drodze staje m.in. domagający się pochwał dramatopisarz grafoman, tancerz o rozbuchanym libido, obłudna projektantka mody, dyrektor teatru, którego główną cechą jest konformizm etc. Splot wydarzeń sprawia, że Alcest staje się coraz bardziej socjopatyczny, obraża wszystkich na około, by ostatecznie odejść i zrezygnować z miłości.

Mizantrop Kuby Kowalskiego i Julii Holewińskiej to opowieść o świecie współczesnego teatru, która stawiając pytania o granice wolności artystycznej, zaprzedawanie siebie, mechanizmy pozyskiwania wpływów staje się uniwersalną opowieścią o prawdzie i zakłamaniu.