Projekt radiowy: „Człowiek, który śpi” wg powieści Georges'a Pereca w reż. Lucy Sosnowskiej

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 21 listopada 2013

 

Wspólny projekt Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Radia PiN

 

Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Radio PiN przedstawiają niezwykłe słuchowisko
pt. „Człowiek, który śpi” według powieści Georges’a Pereca.

To wyjątkowe wydarzenie będzie prezentowane już w najbliższy poniedziałek
25 listopada o godz. 20:00 na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie (Strefa BE) przy jednoczesnej transmisji przez Radio PiN. To pierwsza tego rodzaju współpraca stacji z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Radia PiN od niedawana można słuchać
w stolicy Małopolski na częstotliwości 104.9 FM.

 

Człowiek, który śpi” – poniedziałek, 25 listopada godz. 20:00, Narodowy Stary Teatr
w Krakowie oraz Radio PiN


Reżyseria: Lucy Sosnowska

Partytura i dramaturgia: Aśka Grochulska

Aranżacja muzyczna: Bartosz Dziadosz (Pleq)

Występują: Katarzyna Krzanowska, Jaśmina Polak (gościnnie), Roman Gancarczyk

Kuratorzy projektu: Dominik Sroka, Krzysztof Zarzecki

Zdjęcie: Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek

Autor plakatu: Jonasz Ulatowski


To, co się dzieje naprawdę, co przeżywamy, reszta, cała reszta, gdzie to jest? To, co się dzieje każdego dnia
i z każdym dniem powraca: banalność, codzienność, oczywistość, pospolitość, zwyczajność, pod-zwyczajność, rutynowość, szmer, jak to sobie uzmysłowić,
jak to zgłębić, jak to opisać?

Człowiek, który śpi jest powieścią, w której Georges Perec – „nawiązując do pewnego szczególnego okresu
w swoim życiu” – opowiada historię 25-letniego mężczyzny, który pewnego dnia postanawia przerwać studia, zerwać wszelkie kontakty i wycofać się z życia. Zamyka się w pokoju na poddaszu paryskiej kamienicy, całymi dniami leży i wpatruje się w sufit. Grywa samotnie w karty, stawia pasjansa, czyta „Le Monde”, wałęsa się po mieście, sprowadzając swoją egzystencję do niezbędnego minimum. Odmawia uczestnictwa w rzeczywistości. Żyje w stanie zawieszenia. Dryfuje. Śni.

Człowiek, który śpi może być interpretowany jako zapis stanu zaniechania aktywności życiowej, ale można doszukać się w nim czegoś, co Virginia Woolf w swoim eseju O chorowaniu nazywała „leżeniem na wznak”. Swoistej choroby, dzięki której można zdezerterować z życia i przyglądać się światu z innej perspektywy.
Jak pisała: „być może po raz pierwszy od wielu lat być zdolnym do rozejrzenia się wokoło, spojrzenia w górę –
na przykład do spojrzenia w niebo”.

Człowiek, który śpi. Landscape score Lucy Sosnowskiej i Aśki Grochulskiej to rozpisana na utwory – epizody, instalacja słowno-muzyczna, która w aranżacji Bartosza Dziadosza (Pleq), łączącego w swoich kompozycjach elementy muzyki laptopowej, drone, downtempo oraz abstrakcyjny glitch i modern classical, zaprasza odbiorcę do wspólnej podróży. Podróży bez ruchu, śnienia bez snów, gry ze światem, użyczenia przedmiotom głosu,
a przed wszystkim utrwalenia tego, co pod-zwyczajne, „co przepływa, gdy nic nie przepływa, poza czasem, ludźmi, samochodami i chmurami”.

 

Czekać, aby nie było już na co czekać. Włóczyć się, spać. Pozwalać, aby tłum cię unosił i aby unosiła cię ulica. Wędrować wzdłuż rynsztoków, ogrodzeń i kanałów. Iść nabrzeżem, skradać się pod ścianami. Tracić czas. Porzucić wszelkie plany, zawieść wszelką niecierpliwość. Być bez pragnień, bez urazy, nie odczuwać buntu. Przed tobą, w miarę jak upływa czas, otwiera się życie w bezruchu, bez kryzysów, bez nieładu: żadnych wybojów, żadnego zachwiania. Minuta za minutą, godzina za godziną, dzień po dniu, sezon po sezonie, rozpoczyna się coś, co nigdy nie zazna końca: twoje życie roślinne, twoje życie odwołane.

Słuchowisko będzie transmitowane przez Radio PiN do wszystkich 9 miast, w których stacja nadaje.
Od niedawna Radia PiN można słuchać także w Krakowie na częstotliwości 104.9 FM. Wyjątkowy charakter stacji stanowią starannie wyselekcjonowana muzyka oraz rzetelne informacje i ciekawa publicystyka z obszaru polityki, społeczeństwa i gospodarki. PiN to radio dobrego smaku, nowoczesne, neutralne politycznie, skierowane do mieszkańców największych miast w Polsce.

Radio PiN to rozgłośnia dla ludzi aktywnych intelektualnie, interesujących się gospodarką, liderów opinii otwartych na świat i nowe trendy. Stację charakteryzuje unikalna muzyka będąca miksem współczesnej muzyki lounge, chill, pop oraz muzycznego mainstreamu. Autorskie audycje muzyczne w Radiu prowadzą m.in.: Karolina Kozak, Maciej Ulewicz, Marcin Sobesto, Bartek Winczewski, Sebastian Korsak i Stephane Włodarczyk. Na antenie Radia PiN obecne są również audycje o podróżach, szeroko pojętej kulturze, modzie, lifestyle’u, sporcie, nowych technologiach i motoryzacji.

BILET WSTĘPU: 10 ZŁ

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5, www.stary.pl

 

Biuro Obsługi Widzów:

Pl. Szczepański 1, tel. 12 422 40 40, fax 12 292 75 12, rezerwacja@stary.pl

Godziny otwarcia biura: pn.-pt. w godz. 9:00-17:00, sb. w godz. 9:00-13:00

 

Kasy biletowe:

ul. Jagiellońska 1,  tel. 12 422 90 80

ul. Starowiślna 21,  tel. 12 428 47 00

Godziny otwarcia kas: cz.-sb. w godz. 10.00-13.00, 17.00-19.00, nd. w godz. 17.00-19.00
oraz w pn. godzinę przed rozpoczęciem projektu radiowego.


ZAPRASZAMY