PiniA (Pracownia Inicjatyw Aktorskich) zaprasza na prapremierę spektaklu Zoltána Egressyego w reż. Piotra Kaźmierczaka – 5 października w Malarni.
Polska prapremiera dramatu „Szczaw, frytki” Zoltána Egressyego zainauguruje działalność Pracowni Inicjatyw Aktorskich (PiniA), nowego projektu Teatru Polskiego w Poznaniu, w ramach którego realizowane będą premiery spektakli oraz tematyczne warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych.
W sztuce Zoltána Egressyego akcja dzieje się w szatni sędziowskiej, w której arbiter główny oraz dwaj sędziowie liniowi przygotowują się do meczu. Poza obowiązkami zawodowymi łączą ich prywatne sprawy – niespełnione ambicje, zazdrość, pragnienie sławy, walka o pozycję zawodową i rywalizacja o kobietę. W takim układzie sędziowanie meczu, który dla jednego z nich ma być przepustką do ligi międzynarodowej, może okazać się katastrofą…
Prapremiera dramatu w przekładzie Jolanty Jarmołowicz odbędzie się 5 października w Malarni. W przedstawieniu występują: Mariusz Adamski (Sędzia główny), Piotr Kaźmierczak (Sędzia liniowy I), Jakub Papuga (Sędzia liniowy II). Spektakl współtworzą Iwona Pasińska (choreografia) i Emilia Mańkowska (asystent reżysera /koordynator projektu). Prapremiera będzie debiutem reżyserskim Piotra Kaźmierczaka.
Spektakl powstaje przy współudziale Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Centrum Węgierskiego w Krakowie.
Sponsorem kostiumów jest ZINA, producent najwyższej jakości odzieży i akcesoriów sportowych.
Zoltán Egressy to węgierski pisarz, poeta, dramaturg. W 1995 roku zadebiutował sztuką „Reviczky”. Jest autorem dramatów: „Stracony raj” (1997), „Portugalia” (1997), „Prywatny nauczyciel” (1998), „Szczaw, frytki” (1999), „Niebieski, niebieski, niebieski” (2000). Dramaty Egressyego zostały przełożone na kilka języków i z powodzeniem prezentowane były na scenach węgierskich, czeskich, słowackich. Największą popularność przyniosła mu „Portugalia”, wystawiona również w Teatrze Polskim w Poznaniu. Sztuka „Szczaw, frytki” od kilkunastu lat realizowana jest w węgierskich teatrach; zdobyła również popularność m.in. w Anglii, Niemczech, Bułgarii i Serbii.
Terminy spektakli w Teatrze Polskim w Poznaniu: 5 października (prapremiera!), 6, 8, 9 października, Malarnia. Bilety: 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy). Szczegóły: www.teatr-polski.pl