„Ach! Odessa – Mama…” w reżyserii Jana Szurmieja

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 2 października 2013

 

 

Teatr Żydowski w Warszawie

Duża Scena

4, 5, 6 października, g. 18.00

 

Musical „Ach! Odessa – Mama…” ukazuje romantyczny świat bandyckiej Mołdawanki na początku XX w. Oparty jest na „błatnych pieśniach”, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony siarczystym poczuciem humoru. Powstał na motywach „Zmierzchu” oraz „Opowiadań Odeskich” Izaaka Babla, niedokończonego scenariusza filmowego pt. „Benia Król” i materiałów z archiwum policji carskiej Odessy.

 

Odessa była taka jak Łódź. Ziemia obiecana dla wszystkich, którzy chcieli szybko się wzbogacić. Dla kupców eksportujących ukraińską pszenicę oraz dla handlarzy i przemytników, korzystających z odeskiej strefy wolnocłowej. A także dla złodziei i bandytów, okradających przedstawicieli obu tych grup społecznych.

 

To był właśnie świat Beni Krzyka - legendarnego bandyty, króla żydowskich złodziei. Świat małych, najwyżej trzypiętrowych domów, podwórek zabudowanych najdziwaczniejszymi krużgankami, balkonami i werandami połączonymi drewnianymi, skrzypiącymi schodami. Mieszało się tu wszystko. To tu Benia Krzyk zdobywał sławę, wykonując pierwsze zadania odeskiego bandyty Froima Gracza, zanim został królem Mołdawanki, a potem całej Odessy…

 

Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla odesskiego półświatka.

 

Trailer:

 

Czas trwania: 180 min (z przerwą)

Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/ach-odessa-mama

Rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 850 56 56 i bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

REŻYSERIA, LIBRETTO I INSCENIZACJA: Jan Szurmiej

KIEROWNICTWO MUZYCZNE, KOMPOZYCJE I ARANŻACJE: Hadrian Filip Tabęcki

PIOSENKI I ICH TŁUMACZENIA: Wojciech Młynarski, Aleksander Rozenbaum, Andrzej Zaorski, Roman Kołakowski, Andrzej Ozga, Jan Szurmiej

CHOREOGRAFIA: Iliana Alvarado, Jan Szurmiej

STEP: Małgorzata Majewska, Paulina Lombarowicz

SCENOGRAFIA: Wojciech Jankowiak

KOSTIUMY: Marta Hubka

PRZYGOTOWANIE WOKALNE: Teresa Wrońska

KOREPETYTOR WOKALNY: Michał Salamon

ASYSTENT REŻYSERA: Agnieszka Kamińska, Henryk Rajfer

OBSADA: Zespół Teatru Żydowskiego

Prapremiera: 9 czerwca 2012 r.

 

Biografie twórców musicalu:

 

JAN SZURMIEJ – reżyser i autor libretta „Ach! Odessa – Mama...”

Reżyser, aktor. Od wielu lat współpracuje z teatrami w całej Polsce, jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 80 realizacji reżyserskich. Współpracował z wieloma teatrami, m.in.: Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Rampa na Targówku, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jako aktor teatralny przez wiele lat związany był z Teatrem Żydowskim. Zagrał w wielu filmach i serialach. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie kultury, Grand-Prix na festiwalu w Moguncji za reżyserię, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował musical SKRZYPEK NA DACHU oraz spektakl STRASZNA GOSPODA.

 

HADRIAN TABĘCKI – kompozytor i kierownik muzyczny „Ach! Odessa – Mama...”

 

Kompozytor, pianista, aranżer, producent muzyczny, reżyser i scenarzysta.

Kompozytor muzyki do przedstawień i filmów, autor wielu piosenek i songów. Wieloletni kierownik muzyczny Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jako pianista współtworzy zespół Kameleon i Tangata Quintet. Nagrywa dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych. W Teatrze Żydowskim był kierownikiem muzycznym i autorem muzyki do spektaklu STRASZNA GOSPODA.

 

Oficjalna strona Teatru Żydowskiego:

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

Fanpage na Facebooku:

http://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, Plac Grzybowski 12/16

 

 

 

W informacji prasowej wykorzystano fragment artykułu „Prawdziwa historia Beni Krzyka”. Sławomir Popowski. Rzeczpospolita 27.08.1998.