Jakie miejsce we współczesnym teatrze zajmuje Wsiewołod Meyerhold? Czy jego dokonania wpłynęły na przemiany w teatrze drugiej połowy XX wieku? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą uczestnicy międzynarodowej konferencji „Praktyki teatralne Wsiewołoda Meyerholda”, która odbędzie się na początku października w Instytucie Grotowskiego. Wystąpienia wybitnych specjalistów z Rosji, Europy Zachodniej, USA i Polski będą tłumaczone symultanicznie na języki: polski, rosyjski i angielski.
Konferencji towarzyszą: instalacja multimedialna, warsztaty oraz Kino Teatralne. Od 25 września w Centrum Sztuki WRO zaprezentowana zostanie instalacja multimedialna „Meyerhold – konstruowanie człowieka” autorstwa Pawła Korbusa – scenografa, artysty wideo, aktora. Instalacja Korbusa to autorska reinterpretacja archiwalnych materiałów z Muzeum Teatralnego im. A.A. Bachruszyna w Moskwie związanych z działalnością teatralną Meyerholda, m.in. fotografii ze szczególnie ważnych widowisk („Rogacz wspaniały”, „Pluskwa”, „Śmierć Tariełkina”). W Centrum Sztuki WRO 2 października odbędzie się spotkanie z Natalią Makierową, dyrektor Muzeum-Mieszkania W.E. Meyerholda w Moskwie
Cennym uzupełnieniem konferencji będzie cykl pokazów w ramach Kina Teatralnego. 9 października wystąpi dr hab. Joanna Wojnicka z prelekcją ilustrowaną materiałem filmowym „Między biomechaniką a srebrnym ekranem”, 16 października pokazana zostanie I część dramatu historycznego „Iwan Groźny” w reżyserii Siergieja Eisensteina, poprzedzona wstępem prof. dr. hab. Tadeusza Szczepańskiego „Meyerhold i Eisenstein – mistrz i uczeń”, a 23 października II część filmu, nosząca podtytuł „Spisek bojarów”.
Po konferencji, 7 i 8 października w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się pokaz pracy Zdzisława Kuźniara, aktora teatralnego i filmowego, który zagrał ponad dziewięćdziesiąt ról teatralnych na scenach Poznania, Gdańska i Wrocławia. Przedstawi on dramat starego aktora, który po kilku latach przerwy pragnie wrócić na scenę.
Natomiast od 17 do 21 października będzie można zobaczyć „Mauzera” w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Tym razem spektakl na podstawie dramatu Heinera Müllera zostanie zaprezentowany w Sali Teatru Laboratorium, a nie w Studiu Na Grobli, jak było do tej pory. Spektakl przygotowano w ramach programu „Masters in Residence”, adresowanego do mistrzów teatru europejskiego. Program odwołuje się do powszechnej praktyki w dziedzinie kultury teatralnej w Europie, jaką jest organizacja pobytów twórczych (rezydencji) artystów zagranicznych. Theodoros Terzopoulos, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej, pracował w wielu teatrach zagranicznych, m.in. w Teatro Olimpico w Vicenzy, Teatrze na Tagance w Moskwie. Gościł na licznych międzynarodowych festiwalach i współpracował z wybitnymi aktorami z całego świata.
Ostatnie październikowe wydarzenie to spotkanie prezentujące książkę „Spotkania z Jerzym Grotowskim”. Autor, Zbigniew Osiński, teatrolog, współzałożyciel Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu i jego wieloletni dyrektor artystyczny i naukowy, próbuje podsumować swoją przygodę z twórczością Grotowskiego. Książkę wypełniają notatki ze spotkań autora z Grotowskim, listy różnych osób do Zbigniewa Osińskiego dotyczące Jerzego Grotowskiego, listy Grotowskiego do Osińskiego, a także studium „Dzieło Jerzego Grotowskiego jako «przedmiot badań»”. Spotkanie 28 października poprowadzą Monika Blige i Dariusz Kosiński.
Więcej informacji: http://www.grotowski-