Faust J. W. Goethego jest archetypem kultury europejskiej. Poświęca swój mały świat naukowego gabinetu na rzecz bezgranicznego bogactwa duchowych i światowych doświadczeń. Aby je uwolnić używa diabelskich mocy. Potyka się i zatacza od pragnienia do przyjemności, aby w przyjemności rozpalać następne pragnienie, a przy tym poszukuje jednak tylko siebie. W swoich dążeniach do wolności przeżywa na swej drodze liczne wzloty i upadki: prawdę i kłamstwo, samozaparcie i samopoznanie, winę i przebaczenie, śmierć i zmartwychwstanie, zło i miłość. Faust rzuca wyzwanie swojemu przeznaczeniu - wolność to ryzykowne przedsięwzięcie, z nieznanym rezultatem.
Spektakl Faust fraktal pokazuje Fausta z perspektywy kilku gatunków i jest przyczynkiem do dialogu międzykulturowego. W czasie prób zespołowi w międzynarodowej obsadzie (artyści z Polski, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec) wraz z młodzieżą z Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu oraz wrocławskiego liceum udaje się wypracować wspólny język. Dramat Fausta polega na nieustannym zmaganiu się człowieka - geniusza ze „skończonością”, czyli tym, co jest ograniczone. Pomiędzy idealizmem a możliwościami człowieka istnieje przepaść. Faust w reżyserii Elżbiety Bednarskiej jest fraktalem – złamany przez los, „ nieskończenie subtelny”, dążący do poznania tajemnic bytu, wszechświata, jest ograniczany przez swoją ludzką naturę i to stanowi konflikt tragiczny.
Spektakl Faust fraktal w reżyserii Elżbiety Bednarskiej to ważne wydarzenie teatralne, twórczo interpretujące najwybitniejsze dzieło Goethego i syntezę jego poglądów. Można mieć pewność, że przedstawienie wywoła rezonans nie tylko wśród polskiej publiczności i krytyków, ale także niemieckich teatromanów i specjalistów, dla których interesujące będzie spojrzenie polskiej reżyserki na dramat Johanna Wolfganga von Goethego i poruszane w nim problemy. Spektakl może dobrze przyczynić się do wzajemnego poznania obu narodów przez optymalne medium, jakim jest teatr, sprowokować dyskusje dotyczące polsko-niemieckich relacji współczesnych i historycznych.
FAUST FRAKTAL
według Fausta Johanna Wolfganga Goethego
przekład Adam Pomorski
adaptacja sceniczna, reżyseria, koordynacja projektu: Elżbieta Bednarska
dramaturgia: Michael Ross
obsada:
Anna von Schrottenberg, Richard Schnell, Michał Szwed, Rosabel Huguet (Physical Theater)
gościnnie:
Zbigniew Kletowski, Staszek Linowski, Zosia Linowska, Agata Kocimska-Zych, Ada Mruk, Katarzyna Hajduk, Andżelika Wójcik, Nicoll Oziembała, Irena Kujawa, Marta Hromiak, Michalina Hnat, Paula Huszcza
scenografia i kostiumy: Petra Korink
muzyka: Łukasz Damrych
multiinstrumentalista: Konrad Rogiński
skrzypce: Natalia Rogińska
kontrabas: Anna von Schrottenberg
śpiew: Agnieszka Damrych
choreografia: Rosabel Huguet
realizacja światła: Dariusz Bartołd
asystent reżysera: Agata Sobieralska
asystent scenografa: Małgorzata Matera
PR: Kinga Wołoszyn-Świerk
dokumentacja: Amadeusz Jackiewicz
organizacja: Małgorzata Linowska
Premiera: 4 października 2013 o godz. 20:00 w Browarze Mieszczańskim. Kolejne spektakle: 5, 6, 7, 8 października o godz. 20:00.