Trzej Muszkieterowie w Teatrze Nowa Łaźnia

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 16 września 2013

 

 

Reżyseria: Giovanny Castellanos

Scenografia: Dominika Skaza

Obsada: Monika Fronczek, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki

 

 

            Nowy projekt Teatru Łaźnia Nowa to nowatorska adaptacja Trzech muszkieterów. Opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady, łącząca w sobie wszystko, co kochają zarówno czytelnicy, jak i widzowie: piękne kostiumy, wspaniałe przygody, klasyczne motywy męskiej przyjaźni, honoru, poświęcenia i zemsty, a także piękne kobiety i przystojnych panów. Spektakl powstaje w reżyserii dobrze znanego krakowskiej publiczności Giovanniego Castellanosa, który zaprosił do współpracy aktorów warszawskiego Teatru Montownia oraz Monikę Fronczek.

            Zespół Montowni proponuje widzowi nowe odczytanie bestselleru Aleksandra Dumasa - kreuje na scenie dziwny, odkształcony świat, będący jednocześnie XVII-wieczną Francją, jak i – przez swoje zawrotne tempo, relatywizm moralny i zagubienie – współczesnym światem, wypełnionym aktualnymi dylematami.

            Spektakl „Trzej Muszkieterowie“ to rodzaj groteskowego cyrku, w którym wszyscy coś grają, kreują, śmieszą, a jednocześnie żenują. W którym artyści – jak chomik w kółku – biegną już nie dlatego, że chcą biec, ale dlatego, że nie potrafią się zatrzymać. Więc z jednej strony szalone przygody, pojedynki, namiętności, a z drugiej – zgorzknienie, zmęczenie i zepsucie. To wewnętrzne pęknięcie stało się motorem dramaturgicznym spektaklu. Zatem, panowie i panie, skrzyżujmy szpady! Przekonajmy się, czy dziś coś znaczy jeszcze: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”?

 

Czas trwania 80 minut

Premiera: 5 października 2013, 19.00

Kolejne spektakle:
6 października godz. 17.00 i 19.30
14-16 listopada godz. 19.00

 

 

            Teatr Montownia to jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Założyli ją w 1996 r. trzej absolwenci ówczesnej warszawskiej PWST: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Później dołączył do nich Marcin Perchuć, również absolwent PWST. Krytycy zgodnie twierdzą, że Montownia jest jedną z ważniejszych grup, jakie pojawiły się na polskim rynku teatralnym. Montownia konsekwentnie definiuje własny model teatru – niezależnego, wolnego od biurokracji, otwartego na nietuzinkowe pomysły i gotowego wspierać innych twórców. Montownia jest teatrem, który nie posiada własnej sceny, obecnie gra gościnnie m.in. w Och-teatrze, Teatrze Polonia oraz w Studio Buffo.