26 kwietnia 2013 r. w Teatrze Żydowskim odbyła się premiera spektaklu „Kafka tańczy” w reżyserii Lecha Mackiewicza. Teatr Żydowski serdecznie zaprasza na kolejne pokazy 24, 25 i 26 maja!
Spektakl „Kafka tańczy” został zainspirowany listami Franza Kafki do Felicji Bauer, napisanymi w trakcie ich krótkiej, lecz burzliwej znajomości. Autor dramatu, Timothy Daly, zainteresował się tematyką zmagań sztuki z życiem i życia ze sztuką. Napisał sztukę o artyście, który uczy się żyć i staje przed wyborem pomiędzy swoją twórczością a trudami codzienności i stara się dokonać wyboru. W przypadku Franza Kafki odpowiedź mogła być tylko jedna...
Spektakl triumfował na scenach teatralnych m. in. w Australii, USA, Francji, a teraz mamy okazję oglądać go w Warszawie. Rolą panny młodej w sztuce „Kafka Dances” debiutowała Cate Blanchett w Sydney Theater Company i otrzymała za nią prestiżową australijską nagrodę teatralną dla najlepszej debiutantki. W Teatrze Żydowskim tę samą rolę odgrywa Małgorzata Trybalska, a w postać Franza Kafki wciela się Piotr Sierecki.
"Kafka tańczy" Timothy Daly'ego to sztuka wyjątkowa: Z pozoru tekst biograficzny porywa jednak przede wszystkim swoja uniwersalnością. Historia związku (i korespondencji) asesora podatkowego z Pragi z urzędniczką z Berlina przedstawiona na tle osobistej przemiany Kafki, która dokonała się w zetknięciu z żywiołem przedstawień żydowskiej wędrownej trupy teatralnej z Warszawy. W genialnie prostym schemacie autor sztuki zaprasza nas raz po raz do Żydowskiego Teatru Snów, abyśmy wraz z Franzem uczestniczyli w kolejnych lekcjach... no właśnie: aktorstwa czy życia? Kafka podpatruje aktorów, gdyż chce nauczyć się jak grać, jak zachowywać się na scenie, aby moc potem zastosować tę wiedzę w życiu. W relacjach z rodziną i z narzeczoną. Nie jest to jednak proste. Sny coraz częściej okazują się koszmarami, a życie rządzi się prawami, które nie uznają kompromisów. Franz musi wybierać: Miłość albo kreacja. Stabilizacja albo twórczość. Rozsądek czy powołanie? Bezwzględna i bezkompromisowa „auto-wiwisekcja” nie pozostawia żadnych wątpliwości: „Jestem tym kim jestem” – mówi Kafka do Felicji Bauer – „Ty również”. „A więc nie ma nadziei?” – pyta ona. „Nie ma. Nie dla mnie. Tylko dla ciebie”. Z punktu widzenia Panny Bauer i rodziny Franza ta love story pozostanie bez happy endu. Światowa literatura natomiast zyska jednego ze swoich największych pisarzy.
Timothy Daly wprowadza nas w historię zmagań twórcy z otaczająca go rzeczywistością lekko i z dużym poczuciem humoru. Początkowo nie widać chmur zbierających się nad życiem (bardzo osobistym) bohatera. Dramat nadchodzi ubrany w strój komedianta i serwuje nam śmiech jako danie wstępne, tylko po to, aby później tym bardziej wzruszyć. Do bólu. Nikt nikomu przecież nie obiecywał, że będzie łatwo.
Lech Mackiewicz
P.S. Tę sztukę miał przełożyć Marian Mackiewicz, mój Ojciec. Zaczął pracę, ale nagle zmarł. Chciałbym zadedykować mu moją cząstkę tej realizacji. LM
Data premiery: 26 IV 2013 r.
Miejsce: Duża scena Teatru Żydowskiego (Plac Grzybowski 12/16)
Czas trwania: 2 h 20 min (z przerwą)
Tytuł oryginału: Kafka Dances
Autor sztuki: Timothy Daly
Tłumaczenie: Lech Mackiewicz
Reżyseria: Lech Mackiewicz
Scenografia: Jan Polivka
Kostiumy: Marta Grudzińska
Muzyka: Piotr Moss
Choreografia: Iliana Alvarado
Asystent reżysera: Ewa Dąbrowska
Obsada:
Franz Kafka – Piotr Sierecki
Ojciec/Herman – Marek Węglarski
Matka/Julia – Joanna Przybyłowska
Otla/Siostra – Katarzyna Post
Felicja/Panna młoda – Małgorzata Trybalska
Terminy: 24, 25, 26 maja; 28, 29, 30 czerwca
Język spektaklu: polski
Rezerwacja biletów: (+48 22) 850 56 56; (22) 850 64 50 lub 51 i online bow@teatr-zydowski.art.pl
Oficjalna strona: http://www.teatr-zydowski.art.pl
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
Plac Grzybowski 12/16
____________________________________________________________________
Chcesz wygrać podwójne zaproszenie na spektakl „Kafka tańczy”? Odpowiedz na pytanie:
Gdzie i w którym roku urodził się Franz Kafka?
Odpowiedzi ślijcie na adres: hayde@wywrota.pl wraz z zaznaczeniem, w którym dniu chcielibyście wybrać się do Teatru Żydowskiego – 24, 24 czy 26 maja. Wygrywają ci, którzy jako pierwsi nadeślą odpowiedź.