Filmowe obrazy w teatrze

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 27 lutego 2013

Marzec w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu rozpocznie się kontynuacją cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”. W piątek i sobotę (1 i 2 marca) o godzinie 19:00 zaprezentowany zostanie spektakl multimedialny „Margarete” w wykonaniu i reżyserii Janka Turkowskiego.

Kiedyś pamiętniki, zdjęcia i celuloidowe filmy; dziś blogi, wideoblogi i masowe „intymne” pamiętniki publikowane w Internecie. Tak wyglądają współczesne spadki po wspomnieniach. Dawne prywatne ślady przeszłości trafiają na pchle targi, aukcje internetowe oraz do antykwariatów, gdzie w ironiczny sposób świadczą o swojej wartości. „Margarete” to spektakl multimedialny, w którym wykorzystano stare, amatorskie filmy. Posłużyły one do snucia opowieści o życiu tytułowej bohaterki. Jej imię, jak i też obecne w filmach fragmenty życiorysu są jednak jedynie domysłem reżysera. W czerwcu 2008 roku Janek Turkowski zdobył od przypadkowej mieszkanki przygranicznego rejonu wschodnich Niemiec 64 taśmy ze starymi, prywatnymi filmami, które postanowił wykorzystać w swoim spektaklu. Prezentując je publiczności za pomocą rzutnika multimedialnego i projektora 8mm, Turkowski przeprowadza swoiste śledztwo, próbuje dociec, kim są bohaterowie prezentowanych filmów. Autor opowiada także, w jaki sposób zdobył wyjątkowe taśmy. Widzowie w czasie spektaklu udają się wraz z nim w sentymentalną podróż w czasy socjalizmu.

 

„Margarete” to refleksja na temat sposobu rejestracji wspomnień, ale i opowieść o fascynacji pięknem dawnych obrazów, które – jak się okazuje – mogą być inspiracją w procesie tworzenia nowoczesnego teatru.

Janek Turkowski jest z wykształcenia filologiem polskim. Na co dzień pracuje w zespole programowym Ośrodka Teatralnego Kana i Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

 

Spektakl „Margarete” zostanie zaprezentowany już w najbliższy piątek i sobotę (1 i 2 marca) o godzinie 19.00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27). Bilety w cenie 10 zł można nabyć za pośrednictwem sieci Biletin oraz, w miarę dostępności, na godzinę przed spektaklem. Miejsca rezerwować można mailowo (sekretariat@grotowski-institute.art.pl) lub telefonicznie: 71 34 45 320. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.