Pamiętajmy o wielkich wrocławianach

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 9 stycznia 2013

 

W najbliższy poniedziałek minie 14 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych i badaczy kultury – Jerzego Grotowskiego. Spotkanie „Laboratorium Dziady”, które odbędzie się z tej okazji, zainicjuje projekt upamiętnienia miejsc pochówku wybitnych wrocławian. Wezmą w nim udział myśliciele i znawcy teatru.

 

Jerzy Grotowski jest uznawany za jednego z największych reformatorów teatru XX wieku. Reżyser teatralny, praktyk i teoretyk kultury oraz badacz zachowań ludzkich w sytuacjach metacodziennych. Wraz z Ludwikiem Flaszenem w 1959 roku objął kierownictwo w Teatrze 13 Rzędów w Opolu i przekształcił go w Teatr Laboratorium, w którym ucieleśnił ideę „teatru ubogiego”. Grotowski w okresie parateatru poszerzył granice teatru – podział na aktorów i widzów ulegał zatarciu, tworząc wspólny obszar spotkania. Realizując projekty artystyczne z międzynarodową wielokulturową grupą uczestników w ramach Teatru Źródeł, stał się jednym z prekursorów rozpoznających punkty przecięcia teatru i antropologii. Od 1986 roku do swej śmierci Grotowski poświęcił się poszukiwaniom określanym mianem Sztuka jako wehikuł.

 

W najbliższy poniedziałek (14 stycznia) minie 14 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego. Z tej okazji Instytut jego imienia organizuje spotkanie „Laboratorium Dziady”, w którym udział wezmą wybitni znawcy teatru oraz naukowcy. Spotkanie ma zainicjować wyjątkowy program, rozwijany w perspektywie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ma on w założeniu upamiętniać miejsca pochówku wybitnych twórców kultury, którzy działali w stolicy Dolnego Śląska i którzy spoczywają na wrocławskich cmentarzach. Organizatorzy planują, aby spotkania odbywały się regularnie. – Chcielibyśmy, aby był to projekt długofalowy, w perspektywie roku 2016 – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. – Myśleliśmy o pewnego rodzaju szlaku artystycznym lub mapie, upamiętniającej wielkich wrocławian. Na razie jednak są to tylko plany – dodaje.

 

W spotkaniu udział wezmą – Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium i najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego; prof. Janusz Degler – literaturoznawca i teatrolog, współredaktor tomu „Teksty z lat 1965 –1969” Jerzego Grotowskiego; Maciej Łagiewski – historyk, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia; Krzysztof Czyżewski – dyrektor artystyczny ESK Wrocław 2016 oraz Jarosław Fret – Dyrektor Instytutu Grotowskiego.

 

„Laboratorium Dziady” odbędzie się w poniedziałek (14 stycznia) o godzinie 18.00 w historycznej Sali Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27). Wstęp wolny. Więcej informacji nawww.grotowski-institute.art.pl.