REGIONALNY OŚRODEK KULTURY W KATOWICACH
SERDECZNIE POLECA PAŃSTWU
STUDIUM AKTORSKIE PRZY TEATRZE ŚLĄSKIM IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KATOWICACH
STUDIUM AKTORSKIE PRZY TEATRZE ŚLĄSKIM działa w systemie dziennym. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-10.00 i 14.00-18.00. Ten ramowy plan wynika ze specyfiki pracy teatralnej. Między godzinami 10.00 a 14.00 odbywają się próby, czasami też przedstawienia, a słuchacze często są angażowani jako statyści. W poniedziałek trzeba liczyć się z całym dniem zajęć (bez tej przerwy), w niektóre inne dni może być wolny ranek lub niepełna druga tura zajęć. Nauka w Studium jest płatna i obecnie (w roku szkolnym 2011/2012) wynosi za każdy semestr I i II roku 2400 zł, za każdy semestr III roku 2600 zł. Przedmioty nauczane w Studium, to: podstawy gry aktorskiej, interpretacja wiersza, interpretacja prozy, sceny wierszem, sceny prozą, wymowa, impostacja głosu, umuzykalnienie, piosenka aktorska, rytmika, taniec, szermierka, praca aktora przed kamerą, autoprezentacja-casting, historia dramatu, historia teatru polskiego, historia kultury, psychologia z elementami filozofii.
Spektakle Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim:
Spektakl „Podpucha” Pat Cook
Dotychczas Studium sięgało po klasykę, ale tym razem zobaczymy na scenie amerykańską współczesną sztukę - komedię kryminalną. Autorem jest Pat Cook, a rzecz nosi tytuł „Podpucha”.
Pat Cook dorobek ma olbrzymi – 145 opublikowanych scenariuszy, z których ponad połowa doczekała scenicznych narodzin. Cook wyrósł z teatru studenckiego i pozostaje mu wierny. Jego bohaterami są głównie młodzi ludzie.
W „Podpusze” muszą się zmierzyć z nietuzinkowym egzaminem z literatury kryminalnej. Profesor zaprasza studentów do swojego letniego domu na odludziu i każe przeanalizować poszlaki jakie znajdą na miejscu zbrodni. Tropy wskazują na morderstwo. Młodzież świetnie się bawi do momentu, gdy nabierają uzasadnionych wątpliwości czy aby coś nie dzieje się tutaj śmiertelnie poważnie.
W roli Profesora zobaczymy Romana Michalskiego a rozwikływać (i motać) zagadkę będą: Paulina Binkiewicz, Adelajda Konieczna, Malwina Motyka, Małgorzata Nowak, Anna Tarnawska, Izabela Ziembik i Artur Smołucha.
Spektakl „Historia” Witold Gombrowicz
Do tej sztuki Gombrowicza przymierzałem się już bardzo dawno. W momencie, gdy zacząłem pracować w Studium Aktorskim, gdy zobaczyłem pierwsze egzaminy obecnego III roku, dostrzegłem wśród słuchaczy dwóch wysokich, świetnie prezentujących się na scenie młodych ludzi, którzy mogliby zagrać braci – Janusza i Jerzego. To pozwoliło mi na podjęcie się realizacji :Historii”. Dzięki możliwościom tkwiącym w całej grupie obecnych dyplomantów wydarzy się na scenie bardzo wiele.
Zmierzą się oni z bogatym anturażem historycznym, z wędrówką w czasie, a zatem będziemy u Cara Mikołaja, będziemy u Cesarza Wilhelma, będziemy w kawiarni „Ziemiańska”, spotkamy się z Piłsudskim (czego sam Gombrowicz nigdy nie doświadczył), spotkamy się z Klubem Ferdydurkistek, spotkamy się na egzaminie Dojrzałości i Niedojrzałości. Chcąc wystawić „Historię” w teatrze repertuarowym, musiałbym dokładnie określić wiek postaci, natomiast w teatrze Studium Aktorskiego (oczywiście nie jestem pierwszym, który w ten sposób podchodzi do bohaterów sztuki) ci młodzi aktorzy, mają szansę doświadczyć wielu zadań – przejść i przez salony, i wrócić do przedwojennej matury. Antoni Gryzik
Wszystkich zainteresowanych spektaklami prosimy o kontakt:
Studium Aktorskie przy Teatrze Śląskim
Rynek 10, 40-003 KATOWICE
tel. 32-2587251 wew. 218, 205
Żródło: rok.katowice.pl