37. edycja Krakowskich Reminiscencji Teatralnych rozpocznie się od dużej dawki bioartu. Zaskakujące prezentacje, filmy, w których bohaterami są bakterie, grzyby czy rośliny oraz kolacja performatywna, to główne wydarzenia 05.10. W kolejnych dniach festiwalowych napięcie będzie tylko rosnąć.
Reminiscencje rozpoczną się w Bunkrze Sztuki wyjątkowym spektaklem brytyjsko-
hiszpańskiego zespołu Me and The Machine. Interaktywny projekt When We Meet Again to połączenie filmu i performansu dla jednego widza, któremu twórcy proponują podróż po alternatywnym świecie z wirtualnym przewodnikiem. Przez dziewięć minut, wyposażony w okulary wideo widz, oprowadzany jest po świecie, który wydaje się namacalny i realny. Spektakl umożliwia bezpośrednie doświadczenie tego, czym jest cyfrowa rzeczywistość i jakie możliwości niesie ze sobą technologiczna zmiana tożsamości. Projekt Me and the Machine przyniósł grupie wiele nagród i zaproszeń na najważniejsze międzynarodowe festiwale teatralne. Spektakl grany będzie w piątek w godzinach 14.00-16.30 oraz 17.30-20.00. Kto nie zdąży w pierwszym dniu, będzie miał jeszcze szansę wybrać się na When We Meet Again w sobotę, niedzielę lub poniedziałek.
O godzinie 18.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu, podczas którego obejrzymy prezentacje bioartu, będącego jednym z najnowszych kierunków w sztuce. Będzie to jedyna okazja, aby zobaczyć Infinity Burial Project, realizowany przez Jae Rhim Lee – artystkę z USA, która zaprezentuje się w kostiumie „grzybowym”, zaprojektowanym przez nią do ekologicznego pochówku. Drugim pokazem otwarcia jest Self Selection Johna O’Shea. Brytyjski artysta w humorystycznej prezentacji przedstawi swoje projekty, w których używając (i sprzeciwiając się) technologii, podejmuje kwestie związane z wartościami ukrytymi za codziennymi transakcjami społecznymi. Stosując niekonwencjonalne tworzywa poszukuje nowych, eksperymentalnych możliwości uprawiania sztuki. W tym roku, dla przykładu, wyhodował piłkę futbolową z żywych komórek zwierzęcych. Uzupełnieniem pierwszego wieczoru z bioartem będzie pokaz sześciu krótkich filmów – projektów artystycznych o tematyce biomedycznej, biotechnologicznej oraz etycznej. Ich bohaterami będą bakterie, grzyby, rośliny oraz ludzkie i nie-ludzkie zwierzęta uwikłane w technologiczne modyfikacje, przeróżne współzależności i emocjonalną zażyłość.
Na koniec dnia, organizatorzy zapraszają do udziału w kolacji performatywnej z menu dla różnych gatunków. Performans Menu for Companion Species przygotowany przez Johna O’Shea i Monikę Bakke to uroczysta kolacja, podczas której publiczność wystąpi w roli gości honorowych, skonfrontowanych z nietypowymi pomysłami kulinarnymi. Przy jedzeniu i rozmowie, czytaniu i oglądaniu, a także pisaniu na obrusie ujawnią się etyczne aspekty ludzkiego funkcjonowania w sieciach pokarmowych. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 20.30 w Muzeum Przyrodniczym.
Od pierwszego dnia festiwalu będzie można również wybrać się artystyczny spacer po mieście w ramach projektu Artistic City Trips. Przed wyruszeniem śladami Awangardy Krakowskiej należy pobrać nagranie w formacie mp3 oraz specjalną mapkę ze strony www.krt-festival.pl i wówczas wyruszyć na spacer Miasto muz, miasto mas w dowolnym czasie.
Festiwal potrwa do 11. października.
Więcej o tegorocznej edycji na www.krt-festival.pl