W programie Festiwalu Teatru Nie-Złego nastąpiła zmiana. Zamiast Teatru Alfa z Pilzna wystąpi lalkowy Teatr Lėlė z Wilna ze spektaklem familijnym Pozytywka. Przedstawienie zostanie pokazane w dniach 24 i 25 września o godzinie 12.00 na Dużej Scenie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.
Bardzo proszę o opublikowanie tej informacji i wprowadzenie poprawek do programu festiwalu.
Poniżej znajduje się opis przedstawienia i teatru, a w załączniku zdjęcia i zaktualizowany program.
Pozytywka (Muzikinė Dėżutė)
Teatr Lėlė z Wilna
Pozytywka
na podstawie bajki W. Odojewskiego Miasteczko w tabakierce
W domu panuje niezgoda. Rodzice są bardzo zajęci: Mama stale szyje, Tato nie odchodzi od maszyny do pisania. Małemu Chłopczykowi brakuje opieki i ciepła. Co się stało? Dlaczego rodzice nie mogą dojść do porozumienia? Być może dlatego, iż nie gra pozytywka, jak wtedy, gdy Tato i Mama byli jeszcze młodzi, kochali się i było o wiele lepiej i piękniej…? Chłopiec pozostawia stale zajętych, skłóconych rodziców i wyrusza labiryntami pozytywki by znaleźć przyczynę jej zamilknięcia.
Debiutująca w dziedzinie reżyserii malarka Julija Skuratova, używając na pozór zwykłych, starych, obecnie rzadko używanych przedmiotów, dokonuje ich personifikacji, tworzy wspaniały, tchnący nostalgicznie przeszłością, świat przedmiotów. Świat, w którym każdy drobiażdżek, śrubka, wałek, sprężyna posiada swoje miejsce, swoją historię oraz charakter.
scenariusz: Nijolė Indriūnaitė
scenografia i reżyseria: Julija Skuratova
opieka reżyserska: Rimantas Driežis
muzyka: Irmantas Jankaitis
Teatr Lėlė
Lėlė to litewskie określenie lalki. Lėlė z Wilna – założony w 1958 r. – jest jednym z trzech profesjonalnych teatrów lalkowych na Litwie. Od 1977 mieści się w dawnym domu Księcia Ogińskiego na ulicy Arkliu na Wileńskim Starym Mieście.
Teatr Lėlė szczyci się tym, że pracują tutaj znani artyści i profesjonalni aktorzy, którzy w większości ukończyli Wileńskie Konserwatorium. Przez wiele lat Teatrem kierował Vitalijus Mazuras – malarz i producent teatralny, jeden z najsławniejszych lalkarzy w Europie. W repertuarze Lėlė znajdują się około 24 tytuły, między innymi klasyka baśniowa: Brzydkie kaczątko, Czerwony Kapturek, Pinokio, Trzy Małe Świnki. Teatr wystawia także litewskie ludowe bajki. Wysoko ceni sobie przyjaźń z wybitnymi litewskimi dramatopisarzami i poetami: S. Gedą, M. Martinaitisem, J. Marcinkeviciusem, którzy współtworzą sukces Teatru Lėlė. Muzykę do przedstawień komponują najlepsi litewscy teatralni muzycy: F. Bajoras, A. Martinaitis, F. Latenas i V. Bartulis.
Spektakle Teatru Lėlė bawią nie tylko publiczność wileńską, ale także widownię w innych litewskich miastach. Dzięki częstym wizytom zagranicą mistrzostwo Lėlė docenić może także publiczność w Niemczech, Algierii, Etiopii, Finlandii, Danii, Anglii, USA, Polsce, Austrii, Indiach, Kazachstanie, Estonii, Rosji, na Łotwie i na Słowacji. Teatr zapraszany jest na festiwale teatrów lalkowych dla dzieci. W ostatnim czasie Wileński Teatr Lėlė poszukuje nowych autorów i nowych środków ekspresji. Nie ogranicza się do tradycyjnych przedstawień lalkowych. Otwarty jest na współpracę z doświadczonymi lalkarzami i reżyserami teatru dramatycznego. Obok spektakli lalkowych i teatru cieni Lėlė realizuje przedstawienia, w których na scenie występuje aktor z lalką. Łączenie scenografii, lalki, maski, muzyki, tekstu i formy – to główne cechy współczesnego Teatru Lėlė.