10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek - Katowice Dzieciom

Redakcja
Redakcja
Kategoria teatr · 26 maja 2011

10. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW LALEK „KATOWICE – DZIECIOM” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice 
27 maja – 1 czerwca 2011

Organizowany przez Teatr Ateneum Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom” kończy w tym roku okrągłe dziesięć lat. Jak jubileusz, to jubileusz, więc tym razem konkursowe zmagania trwać będą o jeden dzień dłużej. Czeka nas zatem całe sześć dni emocji i wspaniałych wrażeń; tym bardziej wyjątkowych, że organizatorzy odeszli od wypracowanej w ostatnich latach koncepcji – konfrontacji teatru polskiego z lalkarzami wybranego kraju – i zaprosili do udziału laureatów poprzednich dziewięciu konkursów oraz zespoły z miast partnerskich.

O nagrody Prezydenta Miasta Katowice walczyć będą 2 inscenizacje krajowe i 12 zagranicznych (z Czech, Japonii, Litwy, Niemiec, Słowacji, Węgier i Ukrainy). Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem wszystkie spektakle adresowane są do publiczności dziecięcej. W tym roku każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie: najmłodszych ucieszą klasyczne baśni (choć nie zawsze w klasyczny sposób zrealizowane), jak ukraińska wersja „Królowej Śniegu”, toruński „Słowik” czy „Królewna Śnieżka” z węgierskiego Peczu, a także zupełnie nowe historie („Klaunada” z Koszyc, „Poznańskie koziołki” czy przezabawna „Muubajka” w wykonaniu Divadla PIKI – ubiegłorocznych festiwalowych zwycięzców); starsi zobaczą m.in. refleksyjną litewską „Pozytywkę” i pełną poezji niemiecką opowieść o Gęsi, Śmierci i tulipanie. Wszyscy – niezależnie od wieku – będą się znakomicie bawić na familijnym, dynamicznym widowisku ulicznym z Budapesztu.

Wśród 6 imprez towarzyszących dzieci obejrzą przedstawienie muzyczne z Hiszpanii i najnowszą premierę gospodarzy, dla dorosłych natomiast wystąpią teatry polskie ( Ateneum z „Joanną d’Arc”, Poznań z żartobliwymi miniaturami Ignacego Nikorowicza o małżeńskich rozterkach, Warszawa z okrutną impresją wg Zbigniewa Herberta o samotności i bezwględności natury ludzkiej) oraz – chyba największa atrakcja festiwalu – Jagdish Bhatt z Indii, który zaprezentuje tradycyjny teatr marionetek z rejonu Radżastanu.

Artysta z Indii poprowadzi również warsztaty aktorskie, podobnie jak Japończyk, Noriyuki Sawa. W Galerii Ateneum odbędzie się też wernisaż wystawy grafik Joanny Piech.

Przed nami 18 teatrów, 20 tytułów, 34 przedstawienia z 10 krajów, które będzie można zobaczyć na 3 scenach – Ateneum, Galerii i Kinoteatru Rialto oraz w plenerze ulicznym. Bogactwo motywów, form i nastrojów. Zapraszamy!