Szukając Leara - Oratorium
to muzyczna podróż i próba odnalezienia źródła sacrum. To także opowieść o utracie świętości, jej codziennym odrzucaniu i zaprzeczaniu. Czy istnieje szansa odzyskania ludzkiego wymiaru świętości? Czy muzyka może nas ku niemu poprowadzić? Koncerty Szukając Leara - Oratorium stanowią niezwykły moment w pracy zespołu: są zapisem wewnętrznych poszukiwań każdego z
artystów oraz punktem wyjścia do stworzenia nowego rodzaju treningu aktorskiego. "Pieśni Leara" dają przedsmak powstającego spektaklu, którego premiera odbędzie się w sezonie artystycznym 2012/2013.
Spektakle:
duża scena, 30, 31 marca, godz. 18.00
reżyseria: Grzegorz Bral
muzyka: Jean-Claude Acquaviva
aranżacja muzyczna: Maciej Rychły
przygotowanie pieśni: Kacper Kuszewski
aktorzy: Paula Andrade, Vanio Papadelli, Anu Salonen, Maria Sendow, Anna Zubrzycki, Ewan Downie, Gabriel Gavin, Rafał Habel, Kacper Kuszewski, Ian Morgan, Marcin Rudy
Współpraca Teatru Pieśń Kozła i Teatru Studio im. St.I.Witkiewicza
***
Przed odejściem w stan spoczynku
Komedia o duszy niemieckiej
/Vor dem Ruhestand. Eine Komodie von deutscher Seele/
Relacje pomiędzy bohaterami nie są pozbawione komplikacji i perwersji. Mają również pewien wymiar symboliczny: ich modele i trwające latami współżycie to podskórny układ sił w społeczeństwie, jak je widzi i opisuje autor. Ta, być może najlepsza ze sztuk Bernharda, jest również portretem rodzinnym we wnętrzu.To teatr, gdzie gra się role, zamienia kostiumy i maski. To komedia, która nie chce się zakończyć...
Spektakle:
30, 31 marca, godz. 19.30
autor tekstu oryginalnego: Thomas Bernhard
reżyseria: Michał Kotański
zdjęcia do spektaklu: K. Bieliński
występują: Ewa Dałkowska, Agnieszka Roszkowska, Mirosław Zbrojewicz
***
Paweł Demirski
Niech żyje wojna!!!
Przeniesiona na deski sceny historia Czterech pancernych i psa ujawnia, jak złudne i ideologicznie zniekształcone bywają potoczne poglądy na wydarzenia historyczne. Paweł Demirski i Monika Strzępka otwierają na nowo dyskusję na tematy, które wydawałyby się dawno zamknięte, a jednak okazują się nieznośnie aktualne. Prowokują, ale jednocześnie uzmysławiają widzom, że wojna w każdej postaci, nawet podana jako atrakcyjne medialnie widowisko, jest czystym złem.
reżyseria: Monika Strzępka
Spektakle:
3.04 godz. 20.00
4.04 godz. 18.00, 21.00 | Teatr Studio
bilety: (normalne) 80 zł; (ulgowe) 50 zł
czas trwania: 1 h 50 min. (bez przerwy)
***
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk z Wałbrzycha:
GNIEW | spektakl
Spektakl przygotowany w ramach XI Wałbrzyskich Dni Dramaturgii to opatrzona muzyką na żywo opowieść o tajemnicy znikania dręczycieli zwierząt - a jednocześnie postawione w formie thrillera kryminalnego pytanie o przyzwolenie na krzywdę innych istot. Groteskowy, zabawny i jednocześnie marzycielski spektakl jest też rozważaniem nad brakiem miejsca dla zwierząt w tradycji katolickiej opartej na współczuciu dla innych istot.
adaptacja, reżyseria: Bartosz Frąckowiak
czas trwania 1 h (bez przerwy)
Olga Tokarczuk
Prowadź nas przez kości umarłych | instalacja
Łukasz Chotkowski, zainspirowany fragmentami prozy Olgi Tokarczuk i Elfriede Jelinek poświęconymi w znacznej mierze ludzkiej cielesności, zmienia scenę w świątynię, a sztukę w ceremonię ku czci istoty ludzkiej. Zadaje pytania: jak traktujemy własne ciało, czy potrafimy wyzbyć się jego ograniczeń? Uczestnicy ceremonii, żywe posągi, odbywają przez widzami spowiedź istot, które nie mogą się pogodzić z przemijaniem. Projekt bliźniaczy do Gniewu, powstał również w ramach XI Wałbrzyskich Dni Dramaturgii.
adaptacja, reżyseria: Łukasz Chotkowski
czas trwania: 35 min.
Spektakle:
5.04 godz. 18.00, 21.00 | Teatr Studio
bilety: (normalne) 60 zł; (ulgowe) 40 zł
***
Paweł Demirski
Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej
Duet Monika Strzępka - Paweł Demirski rozprawia się z polskimi elitami artystycznymi i intelektualnymi w trakcie pogrzebu najsłynniejszego architekta zbiorowej wyobraźni, polskiego zdobywcy Oscara. Trafiają tu gwiazdy jego filmów, rywalizujący z nim reżyserzy, politycy i zwykli widzowie. Zamiast uroczystości rozpoczyna się zbiorowa dyskusja z masowymi gustami, krytykami, politykami i autorytetami kultury, które bez zastanowienia przyklaskują pomysłom neoliberalnych ekonomistów.
reżyseria: Monika Strzępka
Spektakle:
7.04 godz. 20.00
8.04 godz. 17.00, 21.00 | Teatr Studio
bilety: (normalne) 80 zł; (ulgowe) 50 zł
czas trwania: 3 h (trzy przerwy)
***
sclerosis multiplex
Dynastia
Natalia Korczakowska wraca do jednego z najpopularniejszych seriali amerykańskich, który kształtował wyobraźnię i gust Polaków na początku lat 90. Wątki historii rodziny Carringtonów służą jej do zdemaskowania mitu o amerykańskiej krainie wiecznej szczęśliwości. Czytając scenariusz serialu przez wątki z Czarodziejskiej góry Tomasza Manna i Filokteta Sofoklesa, reżyserka buduje opowieść o chorobie wstydliwie ukrywanej za idealnym obrazem kapitalistycznego społeczeństwa.
reżyseria: Natalia Korczakowska
Spektakle:
10.04 godz. 17.00, 20.00 | Teatr Studio
bilety: (normalne) 60 zł, 40 zł; (ulgowe) 40 zł, 30 zł
czas trwania: 1 h 40 min. bez przerwy
***
Jolanta Janiczak
James Bond: Świnie nie widzą gwiazd
Najsłynniejszy tajny Agent Jej Królewskiej Mości rozpracowany i zdekonstruowany. W kolejnym przedstawieniu z wałbrzyskiego cyklu "Znamy, znamy" na nowo odczytana zostaje seria filmów z Jamesem Bondem. W świecie wypełnionymi islamskimi terrorystami i silnymi kobietami, Bond okazuje się żałosnym bohaterem zakleszczonym w narzuconej mu roli. To kobiety ośmieszają i demaskują seksizm oraz wyolbrzymianą ponad miarę agresję bondowskiej serii.
reżyseria: Wiktor Rubin
Spektakle:
12.04 godz. 19.00 | Teatr Studio
bilety: (normalne) 60 i 40 zł; (ulgowe) 40 i 30 zł
czas trwania: 2 h 30 min. (jedna przerwa)