Piotr Uklański, Zbigniew Libera i Rafał Bujnowski w DESA Unicum

Anonimowy Użytkownik
Anonimowy Użytkownik
Kategoria sztuka · 19 kwietnia 2017

Piotr Uklański to artysta, którego dzieła można częściej oglądać w prestiżowych zagranicznych galeriach i muzeach, niż w Polsce. Jest jednym z najdroższych rodzimych twórców współczesnych, jego prace częściej kupuje się w Londynie i Nowym Jorku niż w Warszawie. Jednak już 20 kwietnia jedna z wymownych prac Uklańskego pojawi się na licytacji w DESA Unicum. Na Aukcji Nowej Sztuki i poprzedzającej ją wystawie będzie można zobaczyć też dzieła m.in. Zbigniewa Libery i Rafała Bujnowskiego.

568 tysięcy funtów – taką cenę w 2006 roku osiągnęli „Naziści” Piotra Uklańskiego, stając się w tamtej chwili najdroższą pracą polskiego artysty współczesnego. Uklański od 1991 roku mieszka i tworzy w Nowym Jorku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na arenie międzynarodowej. Na kwietniowej Aukcji Nowej Sztuki pojawi się jego wyjątkowa praca „Powstanie Warszawskie 1944 – Sadyba”, wyceniane nawet na pół miliona złotych. Białe płótno o wymiarach niemal półtora na półtora metra skropione zostało czerwoną farbą. Można je z początku uznać za abstrakcyjne, jednak w zestawieniu tytułem staje się jasne, że w rzeczywistości jest brutalnie realistyczne. Obraz pobudza wyobraźnię widza i wywołuje lawinę skojarzeń, ale nie narzuca określonej perspektywy, pozostawiając szerokie pole do dyskusji i interpretacji.

Równie mocną wymowę ma projekt „Lego. Obóz koncentracyjny” Zbigniewa Libery, który w 1997 roku nie został dopuszczony do wystawy przez kuratora polskiego pawilonu na Biennale w Wenecji. Producent klocków zagroził artyście procesem. Obecnie seria „zabawek” artysty należy do kanonu sztuki krytycznej, odnoszącej się nie tyle do samych wydarzeń historycznych ile do ich współczesnego postrzegania i sposobu upamiętniania. Na aukcji pojawi się autorski egzemplarz opakowania jednego z siedmiu zaprojektowanych zestawów – sali tortur. Pracę będzie można licytować od kwoty 24 tys. zł.

Fenomeny społeczno-polityczne przełomu mileniów stały się tematem prac Marcina Maciejowskiego. „Bez tytułu” (cena wywoławcza 18 tys. zł) przedstawia odziane w garnitury sylwetki, które choć pozbawione twarzy, dają się natychmiast zidentyfikować jako członkowie kontrowersyjnej „Samoobrony”. „Rutkowski patrol” (cena wywoławcza 28 tys. zł) to scena zatrzymania podejrzanego przez Krzysztofa Rutkowskiego, detektywa-celebrytę o wyjątkowo rozpoznawalnej fryzurze. Z kolei Rafał Bujnowski w pracy „Schemat malowania papieża” rozważa kwestię relacji między kopią i oryginałem na podstawie wizerunku Jan Pawła II. Instrumentalne na pierwszy rzut oka podejście do postaci postrzeganej przez wielu jako narodowa świętość skłania do refleksji nad komercjalizacją sfery duchowej oraz autentycznością doświadczenia obcowania zarówno z sacrum, jak i z dziełem sztuki. Cena wywoławcza dzieła to 130 tys. zł. Na aukcji pojawi się prawie 70 obiektów, w tym prace innych czołowych artystów, którzy zmienili oblicze polskiej sztuki po 1989 roku, między innymi: Wilhelma Sasnala, Pauliny Ołowskiej, Juliana Jakuba Ziółkowskiego czy Zbigniewa Rogalskiego. Wszystkie dzieła będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Nowej Sztuki: 20 kwietnia 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 7-20 kwietnia 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Nowej Sztuki oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:https://desa.pl/pl/auctions/388/aukcja-nowej-sztuki-20-kwietnia-2017-godz-19