"Ukraiński pejzaż" Olgi Czerneckiej
28.10 - 09.11.2016
Na wystawie zaprezentowane zostały dzieła, poświęcone głównym nurtom twórczości artystki, mianowicie abstrakcji geometrycznej i abstrakcyjnemu impresjonizmowi.
Twórcze poszukiwania Olgi Czerneckiej związane są przede wszystkim z kolorem – uczuciem, które bezpośrednio współdziała z silnymi emocjami, a na jej płótnach przekształca się w czystą ekspresję, wolną od jakichkolwiek oznak symulowania rzeczywistości.
Kilka dużych serii obrazów Olga stworzyła podczas „Majdanu (Rewolucji godności)” i związane one są nie tylko z osobistymi przeżyciami, a rozwinęły się one widocznie z tej nadnasyconej atmosfery emocjonalnej, która ogarnęła nas wszystkich wtedy. Seria poświęcona Majdanowi to jeden z najmocniejszych artystycznych komunikatów Czernieckiej: zwięzły, drżący i jasny, w którym czerwony kolor jako sygnał, okazuje się w postaci stromej linii pionowej, chociaż i przerwanej.
Następnie zaczął się jej dialog z kluczowymi artystami rewolucyjnego XX wieku, którzy faktycznie zmienili bieg historii sztuki - Kandinski, Malewicz, Pollock, Rotko.
W swoim dialogu z amerykańskim artystą Jacksonem Pollockiem artystka eksperymentuje z formatem obrazów i połączeniami barw i tonów w trybie wyszukiwania sposobu przekazywania własnych nastrojów i stanów. Jej dzieła z tak zwanej „złotej” serii to są głównie duże obrazy, powołane swoim rozmiarem stworzyć wyczucie znajdowania się w środku obrazu w trakcie intymnej rozmowy z widzem.
Bez żadnego flirtu, naśladując wielkiego Kandinskiego, artystka postrzega kolory w postaci dziwnych istot żywych, mogących poddać się woli artysty. W jej abstrakcjach geometrycznych, jak również i w dziełach artystów wieku ubiegłego trwa walka z widocznym światem zewnętrznym, który przeplata się z czysto abstrakcyjnymi formami oraz całkiem się w nich rozpuszcza.
W abstrakcyjnych kompozycjach Olgi ważna jest nie sama forma, lecz wrażenie, popęd wewnętrzny, nadzmysłowa wibracja. Oczywiście, że artystka jest całkowicie zakochana w barwach świata i stosuje impresje kolorystyczne jako uniwersalny język.
Jej badania możliwości sztuki w trakcie studiów nad sobą i światem polega na zderzeniu bardzo niełatwych emocji i uczuć. W tym tylko całkowite zanurzenie może poważnie skutkować. Dalszą realizację planów Olgi Czerneckiej jako artystki zobaczymy później, ale już teraz widać jej szczere i głębokie pragnienie odnaleźć własny „czysty” kolor sztuki, w której łączą się emocja, myśl i wybrana farba.
Olga Czernecka.
Młoda obiecująca artystka nowoczesnej szkoły malarstwa.
22 stycznia 1982 roku, urodziła się w Kijowie.
Wykształcenie:
1989 – 1993 r. – Ogólnokształcąca szkoła średnia nr 101, m. Kijów
1993 – 1997 r. – Kijowska Dziecięca Szkoła Sztuk nr 2 Imienia M.I. Werykiwskiego.
1998 r. – Państwowa Średnia Szkoła Plastyczna imienia T. G. Szewczenki. Uczyła się malarstwa pod kierunkiem O. Żywotkowa.
1999 – 2006 r. – Instytut Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu
im. T. Szewczenki, wydział Stosunków Międzynarodowych.
2008 – 2011 r. Narodowa Akademia Sztuk Pięknych i Architektury, Wydział Historii i Teorii Sztuki.
Uczyła się ikonografii u mistrza-odnowiciela zabytków.
Wystawy indywidualne:
grudzień, 2014 r. – ART-EKO kawiarnia, m. Kijów, Ukraina
grudzień, 2015 r. – Galeria „Spas”, m. Kijów, Ukraina
luty, 2016 r. – Centrum biznesowe „Senator-Hall”, m. Kijów, Ukraina
kwiecień, 2016 r. – Muzeum Pomysłów, Lwów, Ukraina
link FB galeria prac:
https://www.facebook.com/galeria.schody/photos/?tab=album&album_id=880250232075675
link FB wystawa:
https://www.facebook.com/events/1111623598934752/
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 - 18:00
Wstęp bezpłatny
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel. 22 828 89 43
www.facebook.com/galeria.schody
Relacje wideo: