Prawie setka obrazów. Każdy z nich będzie licytowany od pięciuset złotych. 18 października młodzi artyści po raz kolejny pokażą, jak wiele są warci. Podbijają serca odbiorców, którzy kupują ich sztukę – dosłownie, i w przenośni. Ale co najważniejsze, są w stanie zabrać nas w podróż na antypody wyobraźni.
Wzrastający twórcy mają niezwykłe moce przenoszenia odbiorców do nieznanych miejsc, realnych lub wyimaginowanych. Budują opowieści o tajemniczych krainach i planetach, które rozbudzają wyobraźnię widzów. W podróże do miejsc wyśnionych zabierają z pewnością obrazy Malwiny de Brade i Mirelli Stern. Płótno pierwszej z nich wygląda jak wyjęte z „Alicji w krainie czarów”. Bordowo-granatowy koń dumnie prezentuje się na tle czerwonej płachty ustawionej na granicy mrocznego, zaczarowanego lasu. Mirella Stern jest kolejną z malarskich baśniopisarek – już same tytuły jej prac stanowią początek podróży. „Polowanie na niespokojne myśli” to obraz, który silnie koresponduje z całą twórczością Stern, posługującej się często przedstawieniami drewnianych lalek, marionetek i posągów. Do podróży zachęcają również Klaudia Świątczak-Pjanka, Marzena Bis i Katarzyna Skośkiewicz. Ich prace wypełnia mocny, ożywiający kolor i krajobraz, czasem pochodzący z bliskiego nam, innym razem dalekiego, świata.
Do wypraw w głąb siebie zachęca Adam Wątor. Artysta, coraz bardziej popularny wśród odbiorców, i tym razem proponuje charakterystyczne, niedosłowne przedstawienie ludzkiego ciała. Na najbliższej Aukcji Młodej Sztuki zaprezentuje „Ciszę”, którą definiuje jako skuloną, kobiecą sylwetkę. Niekonkretne postaci są raczej wyobrażeniem żeńskiego pierwiastka, niż realistycznym przedstawieniem. Świat wewnętrzny jest często niemożliwy do figuralnego przedstawienia – stąd tryptyk Miłosza Szatkowskiego, poświęcony intymności wirtualnej i budowaniu tożsamości w świecie potencjalnym, wyobrażonym. Abstrakcja to również domena Eweliny Ulaneckiej i Dominika Smolika. Ich płótna zabierają w podróż chyba najbardziej tajemniczą – dla każdego odbiorcy bowiem zupełnie inną. Kolorowe plamy barwne wciągają w wir zależności i przywołują niezwykłe skojarzenia.
Wszystkie prace można oglądać na wystawie przedaukcyjnej, która potrwa do dnia licytacji, 18 października. DESA Unicum to pierwszy dom aukcyjny, który stworzył cykl Aukcji Młodej Sztuki. Wśród najważniejszych założeń znajduje się wspieranie i rozwój młodych artystów, którzy z licytacji na licytacji zdobywają większy rozgłos i uznanie wśród odbiorców.
Aukcja: 18 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa
Wystawa obiektów: 26 września – 18 października 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Salon Wystawowy Marchand, Plac Konstytucji 2, wstęp wolny