Lublin sprzed dziesięciu lat? Zapewne nikt nawet nie przypuszczał, że Noc Kultury wpisze się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców tak mocno, że trudno będzie wyobrazić go sobie bez niej. Początkowo manifestacja kultury miasta, później kumulacja energii, która rozprzestrzeniała się i wnikała w coraz to nowe obszary. Marzenia zainspirowały ludzi do działań niezwykłych, magicznych i niepowtarzalnych. W efekcie narodziło się wydarzenie pełne wzruszeń, niespodzianek, obfitujące w inspirujące pomysły i niespotykany klimat. Dzięki współpracy tysięcy osób, organizacji, instytucji, artystów, animatorów Noc Kultury nadal zaskakuje, urzeka, uwodzi.
- Ludzie, którzy kochają Lublin, marzą tak pięknie, jak działają. To właśnie dzięki nim nierealne początkowo marzenia mogą spełniać się na naszych oczach, pomysły mogą zyskać realny kształt. Podczas Nocy Kultury po raz kolejny będziemy mogli zostać świadkami rzeczy niezwykłych. Zapraszamy wszystkich, którzy dalej chcą marzyć, do udziału otwartym naborze. Wspólnie wyobraźmy sobie miasto…. – zachęca Joanna Wawiórka-Kamieniecka, koordynatorka Nocy Kultury.
Otwarty nabór rusza już dziś. Warsztaty Kultury czekają na zgłoszenia do 15 marca 2016 włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza on-line dostępnego na stronie www.nockultury.pl
Warto jest przemyśleć swoją propozycję pod kątem pięciu obszarów tematycznych Nocy Kultury.
Pracujący z dźwiękiem odnajdą się w module Wyobraź sobie, że muzyka to oddech miasta. Lublin ma swój rytm, dynamikę i energię. To właśnie lubelskie formacje muzyczne są składowymi tego zjawiska. Podczas Nocy Kultury będziemy mogli między innymi poznać ich brzmienie. Wyobraź sobie, że miasto to scena… to zaproszenie dla wszystkich teatrów, tancerzy, kabaretów, poetów, buskerów i iluzjonistów. Bramy, podwórka, zapomniane urokliwe zakątki na tę jedną noc staną się scenami. W Noc Kultury zobaczymy wielką sztukę małych form scenicznych w nieoczywistych przestrzeniach. Z myślą o miłośnikach sportów miejskich, aktywności i zabawy na świeżym powietrzu powstał moduł Wyobraź sobie, że miasto to plac zabaw. Będzie to przestrzeń bez barier i ograniczeń wiekowych. Rzemieślnicy, artyści, pracownie warsztatowe, animatorzy, nauczyciele, instruktorzy, twórcy rękodzieła na pewno znajdą dla siebie miejsce w module Wyobraź sobie, że to twórczość napędza miasto, dlatego wszyscy chętni do współpracy będą mieli szansę zorganizować warsztaty, pokazy, animacje i zabawy dla osób w każdym wieku. Będzie to doskonała okazja do prezentacji własnych prac, całorocznej oferty warsztatowej, wymiany doświadczeń i integracji środowiska. Dla wszystkich zaangażowanych w Noc Kultury instytucji jest również dostępny moduł Wyobraź sobie Noc Kultury u siebie, czyli wydarzenie w siedzibie organizatora.
- Dla uczestników Nocy Kultury zawsze najbardziej atrakcyjne są wydarzenia premierowe, stworzone z myślą o prezentacji podczas festiwalu. Namawiamy do niestandardowych działań w niecodziennych obszarach, wyobrażania sobie siebie i miasta na nowo, zachęcamy do zbaczania z utartych szlaków. Zawsze dobrze odbierane są również działania odbywające się poza siedzibą organizatora, w otwartej przestrzeni miasta i takie, które angażują, włączają w bieg zdarzeń uczestników Nocy Kultury. Przy zgłoszeniach pamiętajmy również o historii Lublina ze szczególnym uwzględnieniem 700-lecia nadania mu praw miejskich – dodaje Wawiórka-Kamieniecka.