14.01 – 1.02.2016 Muzeum Współczesne Wrocław
Kurator: Waldemar Płusa
14 stycznia o godz. 18:00 w Muzeum Współczesnym Wrocław otwarta zostanie wystawa z okazji 17. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego „Wędrowanie za... Jerzy Grotowski na fotografiach Jana Krzysztofa Fiołka”. W otwarciu udział wezmą Ludwik Flaszen i Barbara Fiołek. Na wystawie będzie można zobaczyć wiele nieprezentowanych nigdy dotąd fotografii.
Jan Krzysztof Fiołek w latach 1979–1983 pracował jako fotograf w Teatrze Laboratorium. Na wystawę „Wędrowanie za...” składają się fotografie Fiołka dokumentujące działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium, wykonane w latach 1979–1981 w Polsce i we Włoszech. Tytuł „Wędrowanie za…” nawiązuje do tekstu Jerzego Grotowskiego „Wędrowanie za Teatrem Źródeł”, wygłoszonego 5 czerwca 1978 roku w Starej Pomarańczarni podczas międzynarodowego sympozjum ITI.
Prezentowane fotografie układają się w siedem bloków tematycznych. Pierwszy z nich to dokumentacja jubileuszu dwudziestolecia Teatru Laboratorium (15 listopada 1979), kolejny to pochodzące z tego samego roku ujęcia z Mediolanu, gdzie odbyła się międzynarodowa konferencja „Grotowski II. Granice teatru”. Jan Krzysztof Fiołek towarzyszył zespołowi Teatru Laboratorium nie tylko podczas podróży, ale i w trakcie prób. Stąd na wystawie zdjęcia z ostatniego spektaklu, „Apocalypsis cum figuris”, oraz z ostatniego dzieła scenicznego, zrealizowanego bez udziału Jerzego Grotowskiego, a pod kierunkiem Ryszarda Cieślaka – „Thanatos Polski. Inkantacje”, w którym wystąpili: Antoni Jahołkowski, Zbigniew Kozłowski, Rena Mirecka, Teresa Nawrot, Irena Rycyk i Stanisław Scierski, a także nieprezentowane wcześniej zdjęcia z przedsięwzięcia parateatralnego „Drzewo Ludzi”. Na wystawie znalazły się również fotografie dokumentujące spotkania w ramach Teatru Źródeł, w tym współpracowników Grotowskiego, którzy odwiedzili Wrocław, Brzezinkę, Ostrowinę i Olsztyn w 1980 i 1981 roku. W ich gronie znaleźli się m.in. członkowie grupy Saint-Soleil z Haiti, Pablo Jimenez z Meksyku, Jairo Cuesta z Kolumbii i Abani Biswas z Indii. Ostatni, najobszerniejszy, blok tematyczny stanowią zdjęcia wykonane w Rzeszowie i Nienadówce na planie filmu Mercedes Gregory i Jill Godmilow „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980”.
Jan Krzysztof Fiołek zdecydował się na zarchiwizowanie swoich zdjęć poświęconych Jerzemu Grotowskiemu i Teatrowi Laboratorium dopiero w 2006 roku, czyli dwa lata przed śmiercią. Jak zauważa Waldemar Płusa, kurator wystawy: „Trudno odgadnąć, co tak naprawdę przyspieszyło ten proces. Czy jakaś wewnętrzna siła, jakieś duchowe przekonanie czy też świadomość rozwijającej się choroby nie spowodowały, nie wymusiły wręcz na nim potrzeby pokazania w końcu siebie... Rzadko fotografował cokolwiek. Nigdy nie narzekał. Zawsze wnikliwy obserwator wydarzeń, które było mu dane doświadczać – jak w teatrze Grotowskiego. Zdjęcia, które pozostawił po sobie, nie są obrazem wielkości Grotowskiego, ale wielką prozą codzienności życia w tamtym czasie, portretami ludzi i zdarzeń zatrzymanych w codzienności i swoistym zapisem Jana wędrowania za...”.
„Wędrowanie za... Jerzy Grotowski na fotografiach Jana Krzysztofa Fiołka”
14 stycznia – 1 lutego {czwartek–poniedziałek}
Otwarcie: 14 stycznia, 18:00 z udziałem Ludwika Flaszena i Barbary Fiołek
Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a
Wstęp bezpłatny: pon. 10:00–18:00, wt. zamknięte, śr.–niedz.12:00–20:00