PAMIĘTNIK MASSAŻYSTKI,

Redakcja
Redakcja
Kategoria sztuka · 7 września 2015

PAMIĘTNIK MASSAŻYSTKI,

CZYLI PRZESTRZENIE INTYMNE WARSZAWY PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU

 

Wernisaż wystawy

8 września 2015, godz. 18:00

Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy

Srebrna 12, Warszawa

 

Jedna z pierwszych masażystek na ziemiach polskich XIX wieku. Nowa warszawianka, polska Żydówka, porzucona żona samotnie wychowująca czworo dzieci. Autorka jednego z nielicznych polskich kobiecych pamiętników tamtego czasu. Lektura nieopublikowanych dotąd wspomnień Marii Jadwigi Strumff z lat 1893–1908 pozwala zajrzeć w przestrzenie, do których nikt inny nie dał nam do tej pory dostępu.

 

Maria Jadwiga Strumff, z domu Szancer, urodziła się w 1859 roku w Piotrkowie, w zasymilowanej żydowskiej rodzinie lekarskiej. Zmarła w 1940 roku w Warszawie. Wystawa Pamiętnik massażystki, czyli przestrzenie intymne Warszawy przełomu XIX i XX wieku prezentuje jej nieopublikowane dotąd wspomnienia, a zarazem najbardziej prywatne obszary jej życia w latach 1893–1908: życia samotnej, pracującej kobiety, zaangażowanej w sztukę „massażu”, polskiej Żydówki, matki czworga dzieci.

 

Maria Jadwiga żyje w XIX-wiecznej Warszawie, u schyłku wieku, w społeczeństwie, które powoli zaczyna się demokratyzować. Kobiety dostrzegają możliwość emancypacji, mężczyźni wciąż kultywują dominujące męskie wzorce zachowania. To zarazem czas, kiedy w kulturze europejskiej dopiero ustala się nowoczesna definicja przestrzeni prywatnej. Autorka spisuje swoje doświadczenia należące właśnie do tego obszaru: sfery najbardziej intymnej. Mając świadomość, że odsłania to, co inni trzymają w ukryciu, szuka języka opisu swoich emocji – ten język przecież w tym czasie jeszcze nie istnieje, on się dopiero tworzy.

 

Po ponad stu latach, dzięki tekstowi pamiętnika oraz darczyńcy – wnukowi Marii Jadwigi, Tadeuszowi Strumffowi, możemy podejrzeć świat, do którego dotąd nie mieliśmy dostępu: rodzącą się, nowoczesną Warszawę, oglądaną „od podszewki”.

 

WERNISAŻ WYSTAWY

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września 2015 (wtorek) w Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy, przy ul. Srebrnej 12 w Warszawie. W programie m.in. Korzenie Warszawy (16:00-20:00): tworzenie kredowej mapy Polski, która będzie zapisem migracji warszawiaków oraz wykład Piotra Kubkowskiego, kuratora wystawy (18:00): Wspomnienia Marii Jadwigi Strumff, czyli „mięsienie” Warszawy. Wstęp wolny.

 

Wystawa będzie czynna od 8 września do 20 grudnia 2015 (wtorek-niedziela 10:00-18:00), Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy, ul. Srebrna 12, Warszawa.

 

Autorka pamiętnika: Maria Jadwiga Strumff (1859-1940)

Kuratorzy: Anna Banaś, Hanna Nowak-Radziejowska, Piotr Kubkowski

Współpraca: Tadeusz Strumff

Aranżacja i scenografia: Beza Projekt

 

Wystawa jest częścią Festiwalu Nowi Warszawiacy.

 

 

FESTIWAL NOWI WARSZAWIACY

 

Festiwal Nowi Warszawiacy to przedsięwzięcie Białołęckiego Ośrodka Kultury, Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy, m.st. Warszawa oraz Domu Kultury Działdowska. Festiwal składa się z 3 filarów: akcji społecznych „Warszawa od środka”, odbywających się od lipca do października 2015 na Woli i Białołęce, działań artystycznych (wrzesień, październik 2015) oraz debat, paneli dyskusyjnych i konferencji naukowej (październik-grudzień 2015). Różnorodne, interdyscyplinarne działania odbywające się w ramach Festiwalu są próbą zmierzenia się z tożsamością stolicy, z oczekiwaniami jej mieszkańców i przyjezdnych, zawierają krytyczną refleksję na temat zmian we współczesnej Warszawie.

 

Czas trwania głównej części festiwalu: 8 września – 15 października 2015 r.

Akcje społeczne „Warszawa od środka”: lipiec, sierpień, wrzesień 2015 r.

Panele dyskusyjne (kurator: Instytut Spraw Publicznych): 24 września, 1, 8, 15 października 2015

Konferencja naukowa „Skąd się wzięli warszawiacy”: 3-4 grudnia 2015 r.

 

Organizatorzy: Białołęcki Ośrodek Kultury, Muzeum Woli, o. Muzeum Warszawy

Partnerzy instytucjonalni: m.st. Warszawa, Dom Kultury „Działdowska”

 

Więcej informacji: www.nowiwarszawiacy.pl, www.facebook.com/NowiWarszawiacy