Największy w Europie performance na 26 mostach za miesiąc we Wrocławiu.
Projekt MOSTY Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Już 20 czerwca we Wrocławiu, w ramach Weekendu Pełnego Kultury i w związku z pierwszą odsłoną programu Europejskiej Stolicy Kultury WRO 2016, odbędzie się największy w Europie performance na 26 mostach. Na finał projektu MOSTY kilkuset mieszkańców Dolnego Śląska, w tym profesjonalnych artystów i amatorów, dzieci, młodzieży i dorosłych, zaprezentuje swoje działania. Wrocław zamieni się w gigantyczną scenę performatywną, na której zagrać będzie mógł każdy. Przez część mostów przebiegnie także trasa wrocławskiego półmaratonu.
Na projekt MOSTY składa się 26 wydarzeń artystycznych. Wszystkie rozegrają się w ciągu jednego dnia na wrocławskich mostach i kładkach. Doświadczymy pełnej gamy interpretacji podstawowej funkcji mostu, tj. łączenia, od wymiaru społecznego, ludzkiego, przez miejski, fizyczny, ekologiczny, aż po historyczny, dźwiękowy i artystyczny.
Rzeźbiarski pamflet na Jazie Opatowickim w projekcie HUG symbolicznie i sensorycznie połączy wykluczonych z resztą społeczeństwa. Z kolei ON OFF - projekt Magdy Kwit i Łukasza Siemieża – subtelnie poruszy kwestię niepełnosprawności. Instalacja w postaci repliki Mostu Zwierzynieckiego zostanie wprawiona w ruch siłą ludzkich mięśni i jako mobilny Most Zwierzyniecki przemierzy wyznaczoną trasę, angażując po drodze mieszkańców miasta. Projekt „Kopiuj – wklej” uruchomi połączenie człowiek – tkanka miejska. Za sprawą Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego na kładce Zwierzynieckiej – łączącej cywilizację z naturą, nową część Wrocławia ze Starym Miastem- odbędą się słuchowiska dźwiękowe, a zespół Karbido przekształci most w instrument muzyczny. Z kolei projekt „Wąski most – szeroka kultura” połączy Psie Pole ze Śródmieściem, symbolicznie integrując się z kulturą centrum miasta. Na Różance odbędzie się natomiast „Węglową Odyseja” - wielki piknik odnoszący się do etosu pracy i kultury górniczej, a także spotkanie dolnośląskich górników z wrocławskimi żeglarzami śródlądowymi.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zamienią Most Pokoju w pawilon wystawienniczy z czasów Festung Breslau, z galerią wielkoformatowych fotografii życia wrocławian, uchwyconych momentów, zastygłych w bezruchu sylwetek. Fotografia zagra także główną rolę w projekcie „Wszyscy na most – portret generacji”. Dzięki niezwykłemu pomysłowi kolektywu StreetCollodionArt na wrocławskiej wyspie Piasek stanie ogromnych rozmiarów ciemnio-aparat. 20 czerwca dziesięć wielopokoleniowych rodzin, związanych z Dolnym Śląskiem, przeniesie się w czasie i zapozuje do fotografii w technice mokrego kolodionu. Cofniemy się tym samym do roku 1850, kiedy wizyta fotografa była ogromnym wydarzeniem.
W mieście stu mostów nie zabraknie miłości. Na moście tumskim przez 24 godziny artyści, z nimi także wszyscy chętni, wybijać będą rytm serca – rytm miłości, wspólny dla wszystkich ludzi, niezależnie od pochodzenia, zamieszkania, wyznania czy wieku. Rytm, który jednoczy i łączy – jak MOSTY. Działania muzyków oparte będą na dźwiękach wielomembranowych Wielkich Bębnów Teatru Makata, jedynej takiej konstrukcji na świecie.
MOSTY połączą także entuzjastów kultury z gośćmi 3. PKO Nocnego Półmaratonu Wrocław, który przebiegnie 20 czerwca przez kilkadziesiąt ulic (i kilka mostów) stolicy Dolnego Śląska. Biegacze będą mogli uczestniczyć w widowiskach ESK na mostach, a uczestnicy MOSTÓW dopingować maratończyków.
- To będzie spektakularny weekend – mówi Chris Baldwin, kurator ESK 2016 ds. performance. - 26 mostów przekształconych zostanie w kulturalne i artystyczne przestrzenie – efekty całorocznej intensywnej pracy tysięcy młodych artystów z Wrocławia i okolic – muzyków, filmowców, poetów, tancerzy i rzeźbiarzy. Wrocławianie zobaczą swoje miasto z zupełnie innej perspektywy.
MOSTY to pierwszy z czterech wielkich projektów przygotowujących Wrocław do piastowania zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Ceremonię otwarcia w styczniu przyszłego roku stanowić będzie projekt „Przebudzenie”. Kolejnym będzie „Flow”, który zgromadzi muzyków i performerów z całego świata – wspólnie zaprezentują oni na Odrze performance dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Na zakończenie Europejskiej Stolicy Kultury w grudniu 2016 r. artyści zaprezentują projekt „Niebo”.
Projekt MOSTY jest jednym z najważniejszych wydarzeń przygotowujących Wrocław do piastowania zaszczytnego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, a jego finał, który odbędzie się 20 czerwca, będzie towarzyszyć pierwszej odsłonie programu artystycznego ESK .
Więcej informacji o MOSTACH: www.wroclaw2016.pl/Mosty
Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016
Europejska Stolica Kultury Wrocław to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury WRO 2016 są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez projekt mikroGRANTÓW.
Nad realizacją planu ESK WRO 2016, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.
Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.