rzeźby interaktywne
Wernisaż: 16 maja 2015 r. (sobota), godz. 19:00
Projekt będzie prezentowany do końca sierpnia 2015 r.
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa
Stanisław Ignacy Witkiewicz otwiera szeroko oczy w poczuciu metafizycznego zadziwienia istnieniem. Dlaczego właśnie ja, dlaczego właśnie tu i dlaczego teraz?
Witold Gombrowicz zdziwienie zastępuje fascynacją stwarzania człowieka przez człowieka. Pojawia się konwenans społeczny i jego płynna forma.
Grzegorz Kowalski stawia granicę pomiędzy obszarem własnym a obszarem wspólnym badając drugą osobę, innego lub nawet obcego.
W Warszawie na Rondzie de Gaulle'a wyrasta palma, czarne kwadraty straszą z ulicy Dudziarskiej a chwilę później płoną kolejne tęcze.
Bochenek chleba naszego powszedniego rozerwał się na pół i pękł wielki dzban pełen mleka - mówi lokalny poeta.
Czy Ja, to to samo co Ty? Czy My, znaczy to samo co Oni?
Można by powiedzieć, że czarno-białe, mocno kontrastujące obiekty, które pojawią się w parku rzeźby warszawskiej Królikarni to huśtawki, gdyby nie dwustronne, centralnie umieszczone lustra.
Cztery obiekty scalone tytułem „Kooperacja, to rodzaj rzeźb pozwalających na czynny udział odbiorcy w ich funkcjonowaniu. Użycie obiektów wymaga współpracy co najmniej dwóch osób. Użytkownicy siedząc na przeciw siebie zapewniają równowagę pozwalającą na wzajemną zabawę, w której zamiast partnera widzimy własne lustrzane odbicie.
Sytuacja ta wprawia uczestników w niepohamowaną radość i generuje silne emocje. Nie widząc osoby, z którą wchodzimy w interakcję, poruszamy się w rytmie własnego odbicia w lustrze.
Zmiana Organizacji Ruchu:
Założycielami projektu artystycznego Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR) są dwie osoby Alicja Łukasiak i Grzegorz Drozd. Biorąc pod uwagę, że Ona jak i On są twórcami można powiedzieć, że otwierając się na zbiorową aktywność chcą wpływać bezpośrednio na potencjał środowiska, w którym się pojawiają. Jest to, więc próba tworzenia przestrzeni aktywnej, obszaru sprzyjającego uprawianiu sztuki na każdej płaszczyźnie.
Realizacja projektu: Fundacja ZOR | www.zorfoundation.org
Partner: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa
Patronaty: Polskie Radio RDC, Notes.Na.6.Tygodni, Obieg