Wrzesień/ październik 2014- program:
od 26 września do 19 października 2014/ Galeria+ (I piętro)
Piotr Kossakowski "Miszung"
Słowo "miszung", które na Śląsku oznacza mieszankę, bałagan, harmider - trafnie charakteryzuje również współczesną rzeczywistość, w której płynnie mieszają się różne światy, estetyki, bodźce i treści. Eklektyczny charakter miejskiej przestrzeni czynię przedmiotem malarskiej refleksji. Wydarty skrawek bilbordu czy inny element przestrzeni staje się równoznaczny z kawałkiem osobnego świata. Użyta treść staje się medium, które poprzez konfrontację z kolejnymi fragmentami tworzy wielowarstwowy zapis z procesu degradacji krótkich, mających zapaść w pamięć komunikatów. Destrukcja przekazu, staje się przekazem, a zarazem stanowi główną inspirację i staje się sposobem pokazania dzisiejszej rzeczywistości, która narzuca nieznane wcześniej formy i style życia. Dlatego treść obrazów traktować ma również o „nowych” obyczajach, zachowaniach i postawach wynikających ze specyfiki zmian zachodzących w warunkach wielkomiejskich.
/ Piotr Kossakowski /
Piotr Kossakowski - jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach dyplom z wyróżnieniem w 2005 roku w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza, dyplom dodatkowy z projektowania plakatu w Pracowni prof. Romana Kalarusa. Obecnie wykładowca na Wydziale Artystycznym w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych. Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
W 2003 roku otrzymał Stypendium Fundacji im. H. Kołłątaja, w 2004 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w 2008 roku Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Jest laureatem nagrody w konkursie Samsung Art Master (Fabryka Trzciny, Warszawa, 2004). W 2005 otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Plakatu w Krakowie (Pałac Sztuki Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych); w 2009 – wyróżnienie na 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”; 2012 nagroda na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie na Słowacji.
Wernisaż: 26 września. godz. 18:00
wstęp wolny.
Od 9 października do 10 listopada 2014
Michał Kliś „Znak/ Ślad”
Wystawa inaugurująca rok akademicki 2014/2015 na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Michał Kliś (ur. 1945), grafik, grafik-projektant, rysownik, wykładowca akademicki.
Od ukończenia ASP w Krakowie, Filia w Katowicach, w 1974 roku, stale związany z uczelnią jako wykładowca, dziekan i wreszcie – pierwszy Rektor samodzielnej ASP w Katowicach.
Od ukończenia studiów nieprzerwanie zajmuje się plakatem, projektowaniem znaków, grafiką warsztatową, ilustracją książkową, rysunkiem i malarstwem. Nieprzerwanie w sensie ścisłym: pracuje nawet w weekendy, nawet na wczasach, ba! nawet w szpitalu.
Zaprojektował setki plakatów. Klientów miał i ma różnych: instytucje państwowe, instytucje kultury, firmy prywatne. Jednak najczęściej tematy plakatów były i są związane z teatrem (zwłaszcza teatrami bielskimi: Banialuką i Teatrem Polskim) i innymi dziedzinami sztuki, z wydarzeniami ważnymi historycznie. Można zatem powiedzieć, że Michał Kliś komunikuje się ze światem posługując się językiem plakatu, którego własny, autorski dialekt ciągle wzbogaca i rozwija. Natomiast świat, ten bliski i ten daleki, szeroki i wielki, nie raz wyrażał swój podziw dla plakatów Michała Klisia, wyróżniając je i nagradzając. Nie ma chyba na świecie ważnej publikacji o plakacie, w której nie byłoby reprodukcji plakatów Michała Klisia. Wiem, że choć nagrody cieszą, to jednak daleko ważniejsza od nagród jest świadomość, że cały czas jest się w grze, że cały czas wiele plakatów jest nie za ale przed Michałem Klisiem. Wystawa w Rondzie Sztuki w Katowicach nie jest podsumowaniem, nie jest uwieńczeniem. Jest po prostu… kolejną wystawą. Tyle, że dużą, niewątpliwie ważną i bezwzględnie wartą polecenia. Także tym, którzy bredzą coś o śmierci plakatu. Niech się nie lękają, niech przyjdą, najlepiej na wernisaż.
/Tekst: Łukasz, syn Michała/
Wernisaż: 9 października, godz. 18:00
od 25 października do 14 listopada 2014/ Galeria+
Sztuka fotografii – sztuka przetrwania
Swoistą przyjętą w projekcie formą terapeutyczną jest fotografoterapia, w której obraz fotograficzny staje się pomostem między przeszłością a teraźniejszością. W projekcie wykorzystane zostały zarówno fotografie z przeszłości, jak i nowo powstałe – tworzone przez artystę fotografa we współudziale uczestniczek projektu oraz wykonane przez uczestniczki samodzielnie. Spotkanie z własną twórczością artystyczną oraz doświadczenie współtworzenia w towarzystwie artysty może inspirować do dalszych samodzielnych poszukiwań plastycznych, wzmocnić kreatywność i poczucie sprawczości, a tym samym przyczynić się do samorozwoju jednostki.
Projekt realizowany był przez 10 miesięcy. Pierwszym etapem były warsztaty grupowe (cztery weekendowe spotkania grupowe, podczas, których fotografka we współpracy z arteterapeutką, przeprowadziły zajęcia ukazujące terapeutyczny charakter fotografii, z wykorzystaniem następujących techniki: praca z autoportretem, praca z rodzinnym albumem fotograficznym i innymi fotografiami autobiograficznymi oraz portret studyjny uczestniczki warsztatów) oraz warsztaty indywidualne (współpraca z artystą fotografem w budowaniu historii obrazem, który będzie wypadkową dwóch subiektywności – uczestniczki warsztatów i artysty).
Rezultatem warsztatów jest cykl fotografii oraz filmów, które zostaną zaprezentowane na wystawie w katowickim Rondzie Sztuki.
Organizatorem warsztatów i wystawy jest Fundacja Kultura Obrazu.
Więcej na http://sztukafotografii-sztukaprzetrwania.blogspot.com/
Osoby zaangażowane w projekt to:
Helena Zakliczyńska – psychoterapeutka, arteterapeutka.
Anka Sielska – fotografka.
Maga Sokalska - kuratorka wystawy, fotografka.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Studio Fotograficzne Inklu
Wernisaż: 25 października, godz. 18:00
Wstęp wolny.
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice
FB: facebook.com/rondosztuki
Galeria czynna:
wtorek - piątek w godz. 11.00 - 19.00
sobota-niedziela 10.00 - 18.00