–To inhalacja sztuką i samej sztuki wyprowadzonej z magazynów – tak o „Tężni Sztuki” mówi jej twórca. Potężna konstrukcja (20 m długości, 6 m wysokości i 12 m szerokości) swoją formą przypomina słynne tężnie w Ciechocinku. Dzieło Kuśmirowskiego składać się będzie z drewnianych podpór, gałęzi drzew iglastych, systemów łączeń, a także z niezliczonej ilości artefaktów, kolekcjonowanych przez artystę przez 12 lat. Będą to zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i „urządzenia powystawowe” – fragmenty prac artysty, które stanowiły niegdyś integralne części dzieł sztuki. Wszystkie elementy zostaną starannie wmontowane w strukturę tężni. Artysta umieści je w porządku gabarytowym i monochromatycznym, a instalacji będzie towarzyszyć spis inwentarzowy, wzorowany na pismach z muzealnych archiwów. Każdy widz będzie mógł – niczym sanatoryjny kuracjusz – wejść do wnętrza konstrukcji i „oddychać” sztuką.
Praca Kuśmirowskiego będzie zbudowana tak jak prawdziwe tężnie – po ścianach i przedmiotach wmontowanych w instalację będzie spływać solanka, która ostatecznie ukształtuje tę niezwykłą przestrzeń. Powstaną słone zacieki, poszczególne elementy zmienią kolor, a pod wpływem wysokozmineralizowanej wody złączą się w nierozerwalną całość.
„Tężnia Sztuki” już 5 września zostanie otwarta na Placu Artystów w Kielcach w ramach szóstej edycji projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. Unikatowa instalacja wykonana przez artystę specjalnie na potrzeby projektu ma mobilny charakter. Z Kielc „Tężnia Sztuki” pojedzie m.in. do Warszawy, Krakowa, Berlina i Londynu.
Robert Kuśmirowski przez krytyków i komentatorów sztuki współczesnej uznawany jest za jednego z najciekawszych polskich artystów. Nazywany jest „geniuszem atrapy”, „genialnym imitatorem”, „fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości”. Jego prace to odpowiedzi na współczesne zagadnienia iluzji, imitacji, rekonstrukcji i tworzenia kopii starych przedmiotów. Artysta od lat związany jest z warszawską Galerią Foksal. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Paszporty Polityki – w efekcie otrzymał ją w 2005 roku. Tuż po jego debiutanckiej wystawie w Galerii Białej w Lublinie magazyn „Raster” uznał go za najważniejszego polskiego artystę. Od tego czasu prace Roberta Kuśmirowskiego prezentowano na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w najważniejszych polskich i europejskich galeriach, między innymi w Wiedniu, Londynie, Trydencie, Neapolu, Lipsku, Berlinie i Paryżu, a także na prestiżowych imprezach artystycznych, takich jak triennale Beaufort w belgijskim Blankenberge czy Biennale Sztuki w Łodzi.
Wrześniowa wystawa to już szósta odsłona projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”, realizowanego przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki, założonej przez Dorotę i Tomasza Tworków. W 2013 roku Adam Garnek ustawił na Placu Artystów stalową, interaktywną maszynę, a w poprzednich latach inni artyści zagospodarowali przestrzeń dla swoich instalacji: Zbigniew Frączkiewicz wprowadził na kielecki rynek 21 żelaznych ludzi, Jerzy Kędziora zaprezentował rzeźby balansujące, Leon Tarasewicz największą w swoim dorobku pracę, a Ludwika Ogorzelec zrealizowała instalację z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”. Projekt „Sztuka w przestrzeni publicznej” to nie jedyne działania z obszaru kultury i sztuki podejmowane przez Dorbud S.A. oraz Dorotę i Tomasza Tworków. Od kilku lat z ich inicjatywy powstaje też artystyczny kalendarz firmowy Dorbud S.A. Do tej pory prace do niego stworzyli m.in. Jakub Ciężki, Radek Szlaga, Grzegorz Drozd, Maurycy Gomulicki i Łódź Kaliska. Każdego roku mecenasi wspierają także liczne lokalne wydarzenia kulturalne i artystyczne.
„Tężnia Sztuki”, Robert Kuśmirowski
Instalacja realizowana w ramach projektu „Sztuka w Przestrzeni publicznej”
Wernisaż – piątek, 5 września 2014, godzina 19:00
Plac Artystów, Kielce
organizator: Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki