Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają dzieci w wieku 7-9 lat na przygodę z tradycją śladami Oskara Kolberga!
Elementarz tradycji to projekt realizowany przez Warsztaty Kultury w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga. 6 grudnia 2013 roku na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego rok 2014 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Oskara Kolberga.
Oskar Kolberg – kompozytor i folklorysta o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. – utrwalił, w wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał on, że zachowanie tradycji stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Kolbergowska dokumentacja, tak pod względem ilościowym, jak i koncepcyjnym, nie ma precedensu w ówczesnym ludoznawstwie; ujawnia to już tytuł serii: Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka
i tańce.
Elementarz tradycji to warsztaty edukacyjne poświęcone kulturze tradycyjnej Lubelszczyzny. Najmłodsi spotkają się z twórcami ludowymi, muzykantami i animatorami kultury. Cykl zajęć obejmie 14 spotkań dotyczących takich tematów jak: sylwetka Oskara Kolberga, stroje ludowe, tradycyjna muzyka i zabawy dziecięce, rzemiosło i sztuka ludowa, obrzędy i zwyczaje, żywność, wiedza ludowa. Dzieci będą miały okazję nauczyć się toczyć naczynia na kole garncarskim, przenosić tradycyjne elementy strojów do współczesnej mody, czy wczuć się w rolę panny młodej podczas tradycyjnych oczepin. Wspólnie z Kapelą Braci Dziobaków poznają instrumenty tradycyjne, tańce, melodie i zabawy z Lubelszczyzny. Każde z zajęć to nowy temat, nowe odkrywanie tradycji i nowa zabawa!
Do projektu przygotowany został Elementarz tradycji – drukowana książeczka, w której zamieszczony został wybór tematów i zagadnień związanych z kulturą tradycyjną regionu Lubelszczyzny. Do książeczki załączona jest płyta, na której znajduje się animacja o życiu i pracy Oskara Kolberga Przygody Oskara, oraz melodie tradycyjne w wykonaniu Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.
Udział w projekcie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, umiejętności, rozwijania zdolności twórczych, nawiązania nowych przyjaźni z innymi uczestnikami zajęć. Poprzez udział w projekcie chcemy rozbudzić w dzieciach potrzebę poszukiwania tradycji rodzinnych, co mamy nadzieję wpłynie również na rodziców i dziadków, którzy będą mieli okazję powrócić pamięcią do czasów swojego dzieciństwa.
Do udziału w zajęciach zapraszamy również nauczycieli, którzy mogą uczestniczyć w realizowanym programie w formie wolnego słuchacza.
Zajęcia zaczynają się 30 czerwca i potrwają do 13 lipca. Spotkania są bezpłatne. Osoby zapisane obowiązuje udział w całym cyklu zajęć. Nie prowadzimy zapisów na pojedyncze warsztaty. Zapisy pod numerem telefonu 81 533 08 18. Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl
Kontakt: Karolina Waszczuk k.waszczuk@warsztatykultury.pl tel. 81 533 08 18 |
Marta Graban-Butryn m.graban-butryn@warsztatykultury.pl tel. 81 533 08 18 |
Henryk Oskar Kolberg stworzył dla nauki i kultury polskiej bezcenny zespół materiałów źródłowych– opracował i zrealizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych, pozostawiając nam wielotomowe dzieło Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce oraz ogromne archiwum rękopiśmienne. Dzieło jego przedstawia stan kultury ludowej w XIX w. z całego terytorium dawnej Rzeczypospolitej, jej zróżnicowanie regionalne i bogactwo. Żaden inny naród europejski nie ma takiego zespołu źródeł z tej epoki, zwłaszcza z zakresu muzyki ludowej, opracowanego według systematycznie realizowanego planu. Dokumentacja zgromadzona przez Oskara Kolberga już od blisko stu pięćdziesięciu lat służy, zgodnie z zamierzeniem autora, przede wszystkim naszej etnografii, folklorystyce i etnomuzykologii.
Urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze. W latach 1823–1830 był uczniem renomowanego Liceum Warszawskiego, równocześnie uczył się muzyki, m.in u J. Elsnera. W latach 1835–1836 kontynuował studia muzyczne w Berlinie. Po powrocie do Warszawy, około roku 1839, zaczął zapisywać melodie ludowe, najpierw w okolicach Warszawy, stopniowo poszerzając badania na dalsze regiony. W roku 1865 przedstawił na łamach czasopisma „Biblioteka Warszawska” swój program badań etnograficznych i opracowywania ich wyników w postaci etnograficzno-folklorystycznych monografii regionalnych. Odtąd konsekwentnie realizował tę koncepcję, wydając w latach 1865–1869 trzy tomu Ludu i szukał środków finansowych na druk tomów następnych.
W r. 1871 Kolberg przeniósł się z Warszawy w okolice Krakowa, ponieważ Krakowskie Towarzystwo Naukowe podjęło się współfinansowania Ludu. Zobowiązanie to przejęła w r. 1873 utworzona właśnie Akademia Umiejętności. Kolberg był członkiem Komisji Antropologicznej Akademii i przewodniczącym jej Sekcji Etnologicznej.
Opublikował łącznie 33 tomy Ludu i Obrazów etnograficznych, dwa tomy następne przygotował do druku. Pozostawił ogromny zespół rękopisów, zawierający głównie materiały folklorystyczne i etnograficzne i na ich podstawie wydano drukiem następne monografie. Jego Dzieła wszystkie, wydawane przez Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu, obejmują także jego dorobek kompozytorski i liczą, jak dotychczas 85 tomów.