6. Festiwal Gorzkie Żale/ 29.03-13.04/ Warszawa
W dniach 29.03 – 13.04 w Warszawie odbędzie się 6 edycja Festiwalu Gorzkie Żale. Niesie ona za sobą dużo zmian. Pierwszą niespodzianką jest nowy Dyrektor Artystyczny, którym został reżyser oraz aktor teatralny i filmowy Redbad Klijnstra na stałe związany z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego. I tu zaczynają się kolejne dobre wiadomości, gdyż w tym roku program obfituje w wiele teatralnych i artytycznych spotkań z polskimi aktorami, pisarzami oraz artystami. W Festiwalu Gorzkie Żale wezmą udział mi.n. : Katarzyna Herman, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdalena Kuta, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk, Marek Kochan, a także twórca Grupy Twożywo Mariusz Libel oraz Ewa Bem. Będą spektakle eksperymentalne, koncerty w niestadardowych miejscach, sztuka, która wyjdzie na ulicę, rozmowy, debaty, a także warsztaty kulinarne. Nie zapomnimy o najmłodszych, dla nich przygotowaliśmy cały dzień zabaw edukacyjnych.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „40 dni na pustyni”. Celem organizatorów jest przypomnienie jak ważne w życiu człowieka są wartości duchowe. Założenia festiwalu sięgają tradycji katolickich, nazwę swoją czerpiąc z nabożeństwa Gorzkie Żale. Festiwal Gorzkie Żale podejmuje próbę refleksji nad podstawowymi pytaniami filozofii, teologii i kultury przez pryzmat sztuki skupionej wokół wątków pasyjnych, żałobnych, wielkopostnych i wielkanocnych, rodowodem sięgających osiemnastowiecznej Polski. W tym roku, organizatorzy chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektalach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach poprzez swoje wartości uniwersalne, może być czasem refleksji dla każdego, nie koniecznie katolika. Rozważania sfery filozoficznej, duchowej i kulturalnej mogą być jak swego rodzaju „spa dla ducha”. Ponad podziałami, pogladami politycznymi. Poprzez sztukę, kulturę oraz rozmowę.
PROGRAM
SPEKTAKLE – EKSPERYMENTY: 7 SPOTKAŃ TEATRALNYCH SKUPIONYCH WOKÓŁ 7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH
W ramach festiwalu zostanie zorganizowanych siedem spotkań teatralnych wokół siedmiu grzechów głównych. Siedmiu aktorów spotka się z siedmioma literatami, a każda para zmierzy się publicznie z jednym z grzechów. Każdy aktor wybierze grzech, z którego istotą będzie publicznie chciał się zmierzyć. Wspólnie w zaproszonym przez aktora literatem stworzą spektakl. Całość odbędzie się w miejscu, które uznają za odpowiednie do kontekstu. Będą mogli wciągać w rozmowę publiczność lub łączyć się z ludźmi będącymi w innych miejscach świata. Całość transmitowana będzie przez telewizję internetową Foksal Eleven co umożliwi również aktywny udział ludziom, którzy fizycznie nie mogli pojawić się w miejscu spotkania. Reżyser będzie czuwał nad kompleksowością i spójnością projektu. Lista artystów wciąż powstaje. Jednak swoją obecność w projekcie potwierdzili: Katarzyna Herman, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdalena Kuta, Grzegorz Mielczarek, Maciej Kowalik oraz Tomasz Man, Wojciech Tomczyk, Marek Kochan. Reżyseria: Redbad Klijnstra. Muzyka: Jan Duszyński. Scenografia i kostiumy: Joanna Kaczyńska.
Chcemy sprowokować odbiorców do refleksji m.in. na temat tego jak mówić o słabościach, które wiernie towarzyszą nam przez całe życie? Jak przegryźć się przez zasieki wewnętrzne, które często nie pozwalają nam myśleć o tym, co w nas złe; jak rozpoznać grzech w nas, żeby móc się z niego wyzwolić? Pycha, chciwość, zazdrość, zatracenie się we własnej fizjologii, fałsz w miłości, hipokryzja, jak się z nich wydobyć? Pytanie o zło bezpośrednio łączy się z pytaniem o dobro, które też jest w człowieku. Powiedzieć o tym w teatrze w siedmiu monodramach, to zadanie jednocześnie karkołomne i fascynujące.
SZTUKI WIZUALNE
Oprócz spektakli teatralnych oraz koncertów, organizatorzy postanowili wyjść w przestrzeń miejską. W tym celu podjęli współprcę z artystą streetartowym Mariuszem Libelem z Grupy Twożywo, który stworzy instalację inspirowaną Drogą Krzyżową.
W planach również wyjątkowa instalacja w centrum Warszawy nazwana „Strefą ciszy”. Konceptem instalacji jest stworzenie miejsca cichego otwartego dla przechodniów, pozwalającego na chwilę spokojnego wyizolowania się od hałasu miasta. A wszystko to po to, by zaistnieć w świadomości mieszkańców Warszawy, odwrócić uwagę ich od codziennego zalewu komercji, sensacyjnych wiadomości i codziennego życia.
KONCERTY
Ewa Bem – pieśni pasyjne w jazzowej aranżacji
Ewa Bem, pierwsza dama polskiego jazzu oraz kompozytor Andrzej Jagodziński podejmą się jazzowej interpretacji tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych.
Joanna Słowińska „Płaczcie anieli”
Na koncert Płaczcie anieli składają się pieśni pasyjne i wielkanocne. W tradycyjnym, surowym brzmieniu usłyszymy też kompozycje autorskie: współczesną refleksję – muzyczną i poetycką – osnutą wokół tajemnicy Wielkiego Piątku. Koncert Płaczcie anieli miał premierę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (Scena w bramie). Joanna Słowińska jedna z najbardziej wszechstronnych polskich wokalistek, charyzmatyczna pieśniarka. Miłośnikom etno i world music – znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną.
Koncert "Gorzkie Żale" w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II
Koncert Chóru przewidziany jest na zakończenie Festiwalu. Wydarzenie o surowym przekazie nawiązującym do tytułówych Gorzkich Żali w klasycznym barokowym wykonaniu. Koncert będzie miał szczególny wydźwięk, bowiem jego realizacja planowana jest na Dworcu Centralnym.
SPOTKANIA I DEBATY
Wzorem lat poprzednich wydarzeniom artystycznym towarzyć będą pogłębione dyskusje i debaty z przedstawicielami świata kultury i sztuki (teatru, literatury, muzyki) oraz duchownymi na temat zagadnień takich jak zwątpienie, zagubienie, melancholia, cierpienie, Bóg, ale także o współczesne odczytanie grzechów, relacji sztuki i religii. W zależności od tematyki spotkaniom towarzyszyć będą projekcje filmowe, odczyty poezji
GORZKIE ŻALE DZIECIOM
To kolejna nowość programowa tegorocznej edycji. Specjalnie dla dzieci powstał pomysł zajęć edukacyjnych i plastycznych związanych z polskimi tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi. Przeróżne zabawy edukacyjne i rozwojowe odbywać się będą przez cały dzień. Celem spotkania jest odtworzenie Jerozolimy z czasów Jezusa, budowa budynków, uliczek, fortyfikacji; nauka i wczucie się w realia czasów życia i śmierci Jezusa poprzez mądrą zabawę. Zajęcia poprowadzą architekci z grupy Archidzieciaki.
Od 5 marca zapraszamy na stronę festiwalu: www.gorzkiezale.pl gdzie zamieszczone zostaną pełne informacje o programie festiwalu.
Organizatorem Festiwalu Gorzkie Żale jest Centrum Myśli Jana Pawła II.